Rugsėjo mėnuo mums visada yra ypatingas, nes jis žymi garsiojo genijaus M. K. Čiurlionio gimimą, jo palikimo svarbą bei jo atsidavimą Lietuvai, kuris mus lydi iki pat šių dienų. Šiais metais 144-ąją Konstantino gimtadienio šventę pradėjome rugsėjo 10 dieną, o užbaigėmė vakar Čiurlionio namuose su Čiurlionio namų choro atliekamomis harmonizuotomis liaudies dainomis ir pianisto Roko Zubovo skambintomis fortepijono melodijomis. Per keturioliką dienų trukusią gimtadienio šventę nuo rugsėjo 10 d. iki 24 d., Čiurlionio namų kūrybinė komanda įvairiais renginiais sveikino Lietuvą su M. K. Čiurlionio gimtadieniu.

Rugsėjo 10 dieną pradėjome naują Čiurlionio namų renginių sezoną bei pristatėme nuostabią, istoriškai svarią ir mums ypatingai svarbią Stanislovo Žvirgždo fotografijų parodą, dedikuotą Čiurlioniui, pavadinimu “M. K. Čiurlionis ir Vilnius”. Parodoje ir tuo pačiu pavadinimu išleistoje knygoje pristatomos nuotraukos ženklina tuos Vilniaus miesto taškus, kurie yra svarbūs Čiurlioniui, vietas, kur buvo eksponuojami Čiurlionio kūriniai, kur jis repetavo su choru, kur jie dainavo, kur jis vaikščiojo kartu su Sofija, kur jie kartu tapė scenos užsklandą Rutos draugijos salei papuošti ir dar daugybė kitų.

Antrąją šventimo savaitę, artėjant kalendorinei Konstantino gimtadienio dienai Čiurlionio namų žmonės įsilėjo ir į kituose miestuose vykstančius renginius. Pirmiausiai apsilankė Druskininkuose, M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje, kur skambėjo daug M. K. Čiurlionio fortepijoninės muzikos bei buvo atskleisti mažai žinomi M. K. Čiurlionio sužadėtinės ir žmonos Sofijos biografijos puslapiai. Toliau keliavo Žemaitijos keliais aplankydami svarbiausias Konstantino gyvenimo vietas Plungę, Kulius, Rietavą.

Sugrįžę namo į Vilnių, kupini kelionės įspūdžių vakar vykusio koncerto "Subatos vakaronė" metu Čiurlionio namų kūrybinė komanda pasidalino savo išvykos įspūdžiais bei padovanojo į koncertą susirinkusiai publikai paskutinę Konstantinio gimtadienio dovaną - Konstantino kurtas chorui ir fortepijonui pritaikytas liaudies dainas. Renginio metu Rokas Zubovas taip pat pabrėžė, kad ir toliau turime grąžinti Vilniaus miestą užsiimdami kūrybą.

Mūsų siekis pripildyti visą Vilnių Čiurlionio dvasia, tuo pojučiu, kad nepaprastai dideli žmonės prieš mus vaikščiojo tomis pačiomis gatvėmis, šnekėjosi, kažką nuostabaus darė ir kad mes esame viso to vaikai ir mes turime toliau tą pačią žinią apie tą nuostabų Vilnių nešti, gražinti ir užsiimti kūryba. - Rokas Zubovas.

Tą dieną taip pat pakvietėmė Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų gimnazijos kolektyvą, moksleivius ir pedagogus, į autorinę ekskursiją po Vilnių "M. K. Čiurlionio ir Sofijos Kymantaitės pėdsakais". Ekskursiją vedė dr. Nida Gaidauskienė. Pasiūlėmė pirmiesiems pasinaudoti šia unikalia galimybe – pažinti Vilnių, koks jis buvo M. K. Čiurlionio gyvenimo laikais, išgirsti pasakojimą apie lietuviško sambūrio pirmuosius žingsnius bei asmenybes, kurios XX a. pradžioje kūrė tautinio tapatumo pamatus. Ekskursiją tradiciškai baigėmė Čiurlionio namuose, kur Rokas Zubovas, atliko mažų peizažų ciklo "Marės" pirmą dalį VL 317. Šis kūrinys buvo sukurtas 1908 metais, kai Konstantinas gyveno Savičiaus gatvėje.

Iš teisų, šios dvi savaitės buvo kupinos džiaugsmo, naujų patyrimų bei naujų bendradarbiavimo galimybių atradimo. Dėkojame visiems dalyvavusiems ir prisidėjusiems prie šios šventės, jog kartu su mumis sakėte Konstantinai, su gimtadieniu!

Visą koncerto įrašą galite peržiūrėti paspaudę šią nuorodą: Koncertas "Subatos vakaronė"

 

Vaizdai: