2019 10 22
18:00 - 19:30


Čiurlionio namai Vilniuje tęsia susitikimų ciklą „Vilniaus istorijos etiudai“ ir spalio 22 d. 18 val. kviečia į vakarą, skirtą pokalbiui apie knygą Dailės istorikas ir kritikas Mikalojus Vorobjovas (1903 – 1954) (Vilnius: R. Paknio leidykla, 2017).

Renginyje dalyvaus knygos sudarytoja ir viena iš pagrindinių autorių dailės istorikė prof. dr. Giedrė JANKEVIČIŪTĖ kartu su menotyrininke prof. dr. Rasa ANDRIUŠYTĖ– ŽUKIENĖ. Susitikimą moderuos istorikas prof. habil. dr. Egidijus ALEKSANDRAVIČIUS. 

Mikalojus Vorobjovas – vienas iš talentingų tarpukario Lietuvos intelektualų, siekusių suartinti mūsų šalies kultūrą su Vakarais. Didieji jo darbai yra 1938 m. vokiečių kalba išleista studija apie M. K. Čiurlionį – „M. K. Čiurlionis. Der litauische Maler und Musiker“ ir 1940 m. išleista studija apie Vilnių – „Vilniaus menas“. Pastaroji mokė pamilti ir suprasti Vilnių kelias kartas jaunų, ypač smalsių ir jautrių žmonių, suformavusių nedidelę, bet įtakingą kultūros elito dalį. 

„Vilnius yra tarytum atvira knyga, gyvais vaizdais atskleidžianti Europos stilių istoriją – nuo gotikos iki empiro. Vilnius – tikras lobis visiems, kas yra pasinešęs studijuoti meno istoriją ne iš vadovėlių, o iš pačių meno šedevrų; jis gali tapti neišsemiamu estetiniu jaunosios kartos auklėjimo šaltiniu,“– rašė M. Vorobjovas.

Šiandien M. Vorobjovą vertiname ir kaip neeilinių sugebėjimų vadybininką, atlikusį Lietuvoje neturėjusį precedento savo veikalo sklaidos darbą. Todėl antrasis šio pokalbių ciklo vakaras skirtas būten jam, jo atminimui, jo Vilniaus ir M. K. Čiurlionio pažinimo priminimui.

Vakaro svečiai:

Prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė

Prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė yra dailės istorikė ir parodų kuratorė. Pagrindinė mokslinių interesų sritis – dailės, dizaino ir architektūros istorija nuo XIX a. antros pusės iki XX a. pabaigos, taip pat domisi dailės istorijos istorija ir šaltiniotyra. Nuolat vykdo mokslinius tyrimus ir jų sklaidą, tyrinėja Lietuvos XX a. meninį paveldą, mokslo darbus skelbia Lietuvos ir užsienio spaudoje, aktyviai dalyvauja nacionalinėse ir tarptautinėse mokslo konferencijose ir projektuose, kuruoja dailės parodas. Skaito paskaitas BA ir MA pakopų VDA studentams, vadovauja menotyros ir meno daktaro disertacijoms.

2014 m. apdovanota Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premija. 2019 m. spalio mėn. įtraukta tarp pateiktų pretendentų į Nacionalinės kultūros ir meno premijas sąrašą. 

Prof. dr. Rasutė Andrušytė-Žukienė

Prof. dr. Rasutė Andriušytė-Žukienė yra menotyrininkė, humanitarinių mokslų daktarė, VDU Menotyros katedros profesorė, Lietuvos mokslo tarybos programų ekspertė, V. Adamkaus muziejaus-bibliotekos steigimo iniciatyvinės grupės narė, Kauno m. savivaldybės J. Vienožinskio premijos komiteto narė, Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus tarybos narė, Lietuvių išeivijos dailės fondo (Lewben) ekspertė.

Mokslininkė yra pelniusi Čekijos mokslų akademijos stažuotojo stipendiją, UNESCO Lietuvos padalinio padėkos raštą už indėlį į M. K. Čiurlionio metų konkurso organizavimą, Jono Vileišio medalį, Kauno m. savivaldybės kultūros ir meno premiją ir kitus apdovanojimus. Menotyrininkė jau beveik 30 metų kuruoja įvairias parodas, yra paskelbusi monografijų, straipsnių Lietuvos ir tarptautiniuose leidiniuose, mokslo darbų apžvalgų, mokslo sklaidos publikacijų.

Prof. habil. dr. Egidijus Aleksandravičius

Prof. habil. dr. Egidijus Aleksandravičius yra „Academia cum laude“ vadovas, istorikas, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras, VDU Istorijos katedros profesorius, Lietuvių išeivijos instituto direktorius, publicistas, aktyvus visuomenininkas, Lietuvoje žinomas viešasis intelektualas, daugelio knygų apie Lietuvos istoriją bei daugiau nei 100 straipsnių autorius.

Istoriko mokslinių darbų pagrindinės temos – Lietuvos XIX a. kultūros istorija, Lietuvos istoriografija, lietuvių išeivijos istorija. Prof. E. Aleksandravičius yra dvidešimties knygų autorius, paskelbęs daugiau nei šimtą straipsnių Lietuvos ir užsienio mokslinėje spaudoje.