2024 12 12
18:00 - 19:00
M. K. Čiurlionio namai kviečia į trečiąjį prof. dr. Naglio Kardelio paskaitų ciklo „Čiurlionio kūrybos slėpiniai“ susitikimą M. K. Čiurlionio namuose gruodžio 12 d., ketvirtadienį, 18 val. Trečiosios paskaitos tema – „Organiška lokalumo ir globalumo vienovė: universalusis lietuviškumo matmuo Čiurlionio kūryboje“.
„Šiuolaikinėje kultūroje lokalumas ir globalumas neretai mąstomi kaip sunkiai suderinami ar net radikaliai vienas kitam prieštaraujantys. Lokalumą neretai prilyginame kultūriniam provincialumui, o globalumą – nomadiškam savo šaknų išsižadėjimui. Čiurlionio tapyboje ir muzikoje atrandame universalųjį lietuviškumo matmenį, akivaizdžiai paliudijantį, kad geniali ir iš tiesų autentiška kūryba, įleidusi šaknis gimtojoje vietoje ir savoje kultūrinėje tradicijoje, ne tik įstengia suderinti lokalumą su globalumu, bet ir autentiška jų sinteze pasiekti ar net pranokti pasaulinės kultūros lygį.
Čiurlionio genijus įrodo, kad pasauliui įdomūs bei reikšmingi galime tapti tada, kai, remdamiesi savo asmeniška egzistencine ir kūrybine patirtimi, universaliųjų kultūros verčių kalba įstengiame prakalbinti patį lietuviškumą – tai, kas mums dvasiškai savastinga iš prigimties, užuot išsižadėję prigimtinių savo šaknų ir perėmę svetimus kultūrinės raiškos modelius – arba, priešingai, siūlę kitiems savo kultūrą vien kaip retą bei archajišką kultūrinį paveldą vien dėl jo tariamo egzotiškumo. Savo gebėjimu ne tik išreikšti tai, kas lietuviška, universalios kultūros kalba, bet ir pačią pasaulinę kultūrą toliau savitai auginti lietuviškumo dirvoje Čiurlionis tampa įkvepiančiu pavyzdžiu ir šiuolaikiniams Lietuvos kūrėjams. Šiuo atžvilgiu genialusis lietuvių menininkas tampa itin svarbus ne tik mums patiems, gyvenantiems savo gimtojoje vietoje – Lietuvos žemėje, bet ir kitų vietinių kultūrų kūrėjams, siekiantiems tarti autentišką ir svarų žodį pasaulinės kultūros erdvėse.
Trečiojoje ciklo paskaitoje sieksime pažvelgti į tai, kaip Čiurlionis savo kūryboje ne tik puikiai suderina lokalumą su globalumu, bet ir pačią pasaulinę kultūrą toliau augina taip, kaip ją auginti įmanoma tik lietuviškumo dirvoje.“ – prof. dr. Naglis Kardelis.
Dalyvauja Rokas Zubovas (fortepijonas).
Įėjimas laisvas, be išankstinės registracijos.
Facebook
„Čiurlionio kūrybos slėpiniai“ – tai vis nauji mūsų dvasią stiprinantys turtai, nuolat atrandami lietuvių genijaus tapybos ir muzikos gelmėje. Šio ciklo paskaitose sieksime pažvelgti į pasaulį Čiurlionio žvilgsniu, o į slėpiningas Čiurlionio kūrybos gelmes – filosofijos žvilgsniu. Juk ir pati filosofija, kaip teigė graikai, kyla iš nuostabos, o kas autentiškos meninės kūrybos žemėje gali kelti didesnę nuostabą nei tai, ką sukūrė Čiurlionis?” – mintimis apie būsimą ciklą dalijasi prof. dr. Naglis Kardelis.
2024 11 07 18:00 „Išvysti pasaulį Čiurlionio žvilgsniu: kuo Čiurlionio kūryba įdomi filosofui“;
2024 11 28 18:00 „Senųjų kultūrų simboliai Čiurlionio paveiksluose“;
2024 12 12 18:00 „Organiška lokalumo ir globalumo vienovė: universalusis lietuviškumo matmuo Čiurlionio kūryboje“.
NAGLIS KARDELIS – VU Filosofijos fakulteto Filosofijos instituto profesorius, Lietuvos kultūros tyrimų instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas, Humanitarinių mokslų daktaras. Mokslinių interesų ir tyrimų sritys – senovės graikų filosofija, senovės graikų literatūra, Viduramžių filosofija, šiuolaikinė kontinentinė filosofija, kalbos filosofija, religijos filosofija, archeologijos filosofija. Pagrindinis dabartinių mokslinių tyrimų laukas – antikinės filosofijos recepcija ir aktualizacija šiuolaikinėje filosofijoje, archeologijos filosofija, Arvydo Šliogerio ir Marijos Gimbutienės mokslinis palikimas.