2023 01 18
18:00 - 19:00
M. K. Čiurlionio namuose tęsiamas koncertų ciklas „Dialogai su Čiurlioniu“. Pirmajame 2023 metų susitikime, kuris įvyks sausio 18 d. 18 val., pianistė ir mokslininkė iš Olandijos Sara Crombach pristatys programą „Prarastas rojus“.
Šioje programoje persipins kompozitorių, kilusių iš Vidurio ir Rytų Europos šalių, muzika. Kiekvienas iš autorių – nacionalinės mokyklos tvėrėjas, ypatingai svarbus savo šalies muzikinės kultūros atstovas. Pasak pianistės, „kiekviename iš programoje sudėliotų kūrinių pasakojamos labai skirtingos istorijos, tačiau visas jas vienija labai aiškus nacionalinis koloritas ir viena pagrindinė tema – prarasto pasaulio ar laiko ilgesys. Lenkas Chopinas, lietuvis Čiurlionis, armėnas Komitas, čekas Janačekas – visi didesnę dalį savo gyvenimo praleido už savo tėvynės ribų arba pavergtoje tėvynėje – iš čia jų kūriniuose juntama nostalgija, ilgesys. Ukrainietis Jaščenko ir turkas Fazilas Say – šiandienos kompozitoriai, kurie savo kūryboje derina poetišką tautos kalbos ir universalesnės klasikinės muzikinės kalbos junginį.“
Sara Crombach (Nyderlandai, 1966) studijavo Hagos karališkojoje konservatorijoje pas pianistą Naumą Grubertą. Baigusi studijas, ji toliau tobulinosi pas tokius žymius pianistus, kaip Sergejus Dorenskis, Marija João Pires ir kt. Sara Crombach ne tik rengia solinius rečitalius, bet ir yra labai paklausi kamerinės muzikos atlikėja, reguliariai koncertuojanti su violončelininku Wladislawu Warenbergu ir pianistu Berndu Brackmanu. Nuo 2009 m. Sara Crombach yra Amsterdamo universiteto dėstytoja ir tyrėja. Jos tyrimų sritis – meno ir istorijos rašymo vaidmuo tautų kūrimosi procese posovietinėje erdvėje, ypatingą dėmesį skiriant Kaukazo tautoms.
Koncerto programa:
Frederic Chopin (1810–1849)
Noktiurnas cis-moll, opus 27 nr. 1
Valsas cis-moll, opus 64 nr. 2
Mazurka a-moll, opus 17 nr.4
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911)
Trys maži peizažai „Jūra“, VL 317
Moderato
Andante
Allegro impetuoso
Taras Yashchenko (1964–2017)
Ukrainietiška rapsodija „Ant Čeremošo kranto“
Leos Janaček (1854-1928)
Sonata 1.X. 1905 (1906)
Předtucha (Nuojauta)
Smrt (Mirtis)
Komitas Vardapet (1869–1935)
Keturi armėniški šokiai
Fazil Say (1970)
„Kara Toprak“ („Juodoji žemė“)
M. K. Čiurlionio namų projekto „Dialogai su Čiurlioniu“ koncertai yra nemokami.
Durys atidaromos 20 min. prieš koncertą.
Išankstinė registracija nevykdoma.
Prasidėjus koncertui, vėluojantys klausytojai neįleidžiami.
Facebook
#DialogaisuCiurlioniu
Šiuo koncertų ciklu M. K. Čiurlionio namai Vilniuje siekia įtraukti užsienio šalių atlikėjus į Lietuvos muzikos pasaulį: įtraukdami Čiurlionio kūrinius į savo repertuarą, menininkai garsina mūsų šalies kultūrą ir, žinoma, didį kūrėją. Tai vienas pagrindinių žingsnių, siekiant išlikti aktualiais ir būti matomais už tėvynės ribų, o muzika – tai viena universaliausių kalbų, leidžiančių šiuos tikslus įgyvendinti. Kaip yra sakęs pats Čiurlionis, „muzika – tai Dievo pasiuntinys, atsiųstas judinti švelniausias ir geriausias mūsų sielos stygas, raminti širdis, suvargusias gyvenimo rūpesčiuose, guiti iš jų melus, nedorybes, pavydus, neapykantas“.