Kuo šiemet nustebins Kuliai, garsėjantys kultūros, laisvės, bendruomeniškumo ir geros atmosferos SOFIJOS festivaliu?
Šiųmetinio SOFIJOS festivalio organizatoriai kvies pažinti naujas kultūras, atstovaujančias skirtingus žanrus, bet derančias ir koreliuojančias tarpusavyje. Festivalio, vyksiančio liepos 19-24 dienomis, temoje „Kultūrų susitikimo vieta“ atsispindi visa kultūrų įvairovės darna.
Ketvirtojo SOFIJOS festivalio ašis išlieka Kuliuose svarbų savo gyvenime laikotarpį gyvenusi Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mūza: rašytoja, dramaturgė, diplomatė, lietuvių modernizmo teoretikė, ženkliai prisidėjusi prie lietuvių kalbos vystymo, visuomenininkė Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė.
Festivalis leis pažinti plataus kultūrinio akiračio, skirtingų šalių ir tradicijų moteris. Moteriški motyvai akivaizdžiai vyraus šių metų programoje: dainuojančios, muzikuojančios, konstruojančios, vaidinančios, pasakojančios jos pasirodys greta tradiciškai festivalio ašimi tapusių jaunųjų meno profesionalų.
Gražiausiu metų laiku – vasarą, net šešias liepos mėnesio dienas ir vakarus Kulių miestelio erdvėse vienas kitą keis koncertai, spektakliai, parodos, dizaino dirbtuvės ir ekskursijos. Miestelio bendruomenei ir jos svečiams skirtuose susitikimuose ir renginiuose mainysis įvairių kraštų kultūros: portugalų, turkų, prancūzų, lenkų, lietuvių ir...žemaičių.
Čiurlionio namai yra šio festivalio partneris. Festivalio metu bus pristatytos dvi kultūrinės, muzikinės programos, kuriose dalyvaus Čiurlionio namų kolektyvo nariai dr. Nida Gaidauskienė ir Rokas Zubovas.
Kelionė tarp tradicijų ir populiariosios muzikos portugališkomis natomis
Festivalio atidarymas* vyks vos pasibaigus garsiesiems Kulių Škaplierinės atlaidams, liepos 19 d., 16 val. kuomet fado profesionalai iš pietų Portugalijos pakvies į emocijų kupiną muzikinę kelionę.
Pirmą kartą Lietuvoje koncertuos dainininkė Ana Laíns, Portugalijoje žinoma kaip „muzikos tapytoja“ šalies spalvomis. Ana Laíns savo grynu ir galingu balsu pristato pasauliui fado ir portugalų tradicinę muziką. Jos dainos apima visą Portugalijos fado muzikos gilumą.
*Portugalų Fado atidarymo koncertas įvyks, jei dėl COVID-19 pandemijos atlik4jams bus leista įvažiuoti į Lietuvą be karantino.
M. K. Čiurlionio muzikos dermė su prancūzų ir turkų kultūromis
SOFIJOS festivalio bendradarbiavimas su, iš pirmo žvilgsnio, pakankamai skirtingų žanrų kūrėjais sinergiškai įprasmina festivalio programą. Bendradarbiaujant su pianistu Roku Zubovu Kuliuose užgimęs projektas „Trijų kultūrų ir Čiurlionio susitikimas“ tęsis šiųmetinio festivalio eksperimentinėje programoje. Susitikime su Čiurlioniu dalyvaus: turkų menininkas, šiuo metu kuriantis Sardinijoje Dunen Mubin, prancūzų menininkas Phil Von ir pianistas Rokas Zubovas.
Eksperimentiniu vadinamas projektas „Trijų kultūrų ir Čiurlionio susitikimas“ – tai skirtingų pasaulių, skirtingų kultūrinių patirčių jungtis, kuri pareikalaus iš užsienio menininkų ne tik gilaus savo kraštų istorinės, muzikinės kultūros tradicijų išmanymo, bet ir M. K. Čiurlionio kūrybos pažinimo.
Jauni muzikos talentai suskambės istorinio pasakojimo apie Sofiją fone
Šiemet festivalio muzikinė programa kaip niekada intensyvi. Kuliuose skambės įvairiausių instrumentų sudėties kolektyvai su įvairių žanrų renginiais. Organizatoriai atskleidžia festivaliui specialiai sukurtą teminį programos renginį: paskaita-koncertas „Akyse man šiandien stovi Krokuva“. Pavadinimą rengėjai suteikė parafrazuojant Sofiją Kymantaitę-Čiurlionienę, atsiminimuose grįžtančią į savo studijų metus Lenkijoje.
Monografijos apie Sofiją autorė dr. Nida Gaidauskienė papasakos, kodėl studijoms buvo pasirinkta Krokuva, kokių kultūrinių patirčių ir avantiūrų jauna Sofija ten patyrė, kurios patirtys vėliau ją artino su Mikalojumi Konstantinu Čiurlioniu.
Du baigiamieji festivalio vakarai dedikuoti teatrui ir jauniems Lietuvos kūrėjams
„Taško“ teatro aktoriai, praėjusią vasarą nustebinę festivalio svečius muzikiniu spektakliu-siuita „Ugnies medžioklė su varovais“, šiemet Kulių kultūros centre repetuos ir festivalio metu pristatys pagal pirmąją lietuvišką pjesę pastatytą ir atgimusią komediją „Amerika pirtyje“ (rež. Valentinas Masalskis).
Ši pjesė tapo istoriniu 1899 metais Palangoje suvaidintu pirmuoju spektakliu lietuvių kalba, kuriame dalyvavo ir aktorės karjerą pažinusi Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė. Tais pačiais metais kūrinys „Amerika pirtyje“ buvo suvaidintas ir Kuliuose. 120 metų premjeros sukakties proga SOFIJOS festivalio metu bus atkurtas pirmojo spektaklio kelias.
Galingų istorinių moterų portretai sensacingame spektaklyje-koncerte
Festivalį uždarys spektaklis-koncertas „Graži ir ta galinga“. Tai penkių „Klaipėdos jaunimo teatro“ aktorių moterų naujausias kūrybinis darbas, jau pelnęs populiarumą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Moteriška galia ir grožis – esminis gabių aktorių pasirodymo motyvas. Scenoje greta Astos, Ievos, Marijos, Rugilės ir Vaivos atsiveria Lietuvos istorijoje vietą išsikovojusių bei įtaką kultūros raidai pademonstravusių moterų muzikiniai portretai: Barboros Radvilaitės, kunigaikštienės Bonos, Dalios Grybauskaitės, Julijos Žemaitės, Marytės Melnikaitės, Teklės... Specialiai Kulių festivaliui spektaklį planuojama papildyti Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės portretu.
SOFIJOS festivalis tampa reikšminga Plungės rajono vasaros tradicija
Margoje festivalio programoje kas vakarą vyks skirtingi pasirodymai, taip pat yra suplanuotos kasdien vyksiančios kūrybinės bei meninės veiklos: žinomų Lietuvos fotografų parodos, istorinės ekskursijos, kūrybinės dizaino dirbtuvės.
Visą savaitę svetinguose Kuliuose gyvensiantys ir savo idėjas įgyvendinsiantys festivalio menininkai susitikimų, paskaitų ir dirbtuvių metu mielai bendraus su norinčiais giliau pažinti kūrybos pasaulį.
Istorikės Nida Gaidauskienė ir Zuzana Jankevičienė kvies į ekskursijas Sofijos keliais. Taip pat bus organizuojamos patyriminės ekspedicijos į greta Kulių esančią Reiskių tyro pelkę. Fotografas Jonas Tučkus gilinsis į kuliškių portretus ir festivalio dienomis Kulių bažnyčioje surengs unikalią kuliškių portretų parodą.
Praėjusią vasarą savo kūrybiškumu kuriant skrybėles visus stebinusi dizainerė Rūta Lendraitytė, prekės ženklo „Uttala“ kūrėja ir šiemet visus norinčius kvies prisijungti prie rūbų dizaino dirbtuvių. Netikėtus dirbtuvių rezultatus festivalio dalyviai ir svečiai išvys Kulių gamtos ramybės apsuptyje festivalio uždarymo naktį.
Festivalio organizatoriai tikisi, kad ir šiųmetiniu festivaliu pavyks įrodyti, kad ir mažuose miesteliuose gali įvykti kultūrų susitikimas ir geros kultūrinės patirtys. Lietuvos kultūros tarybos finansavimas SOFIJOS festivaliui yra ne tik finansinė parama, bet ir svarbus festivalio organizatorių iniciatyvos vertinimas, skatinantis toliau tęsti reikšminį kultūrinį darbą regione.
Nedidelio Kulių miestelio bendruomenė kasmet su džiaugsmu svetingai priima festivalio dalyvius ir lankytojus. Panašu, kad tai tampa nauja ir prasminga Plungės rajono vasaros tradicija.
Festivalio organizatorių info.
Festivalio naujienas taip pat galite sekti
Kiti susiję straipsniai