2025 09 18
18:30 - 20:30


#Ciurlionis150

Ar tikite, kad M. K. Čiurlioniui 150? Žmogus, aplenkęs savo laiką, šiandien sugrįžta muzikos kalba, kurią interpretuoja ir atlieka pasaulinio garso fortepijono, džiazo ir elektroninės muzikos žvaigždės.

Festivalio „Pasaulio fortepijono žvaigždės sveikina M. K. Čiurlionį“ koncertas
2025.09.18 18:30
Vilniaus senasis teatras
Bilietus platina: Kakava.lt
Facebook

Andrius Žlabys (fortepijonas, Lietuva)
Hovardas Gimse (fortepijonas, Norvegija)

Rugsėjo 18 dieną Vilniaus senajame teatre, kuris turi išskirtinę akustiką fortepijoniniams rečitaliams, M. K. Čiurlionį sveikins JAV gyvenantis lietuvių pianistas, „Grammy“ nominantas Andrius Žlabys ir Norvegijos superžvaigždė Hovardas Gimse, turintis drąsų ir itin platų repertuarą. Abiejų pianistų muzikalumas ir meninė įtaiga nuolat sulaukia pačių aukščiausių įvertinimų ne tik festivaliuose ar konkursuose, bet ir nuolatos yra lydimi teigiamų kritikų recenzijų. „The New York Sun“ Andrių Žlabį įvardino „šviečiančia pianistų viltimi“, o jo grojimą „The Strad“ apibūdino kaip „tiesiog virtuozišką“, išgaunamą garsą – „dosnų ir visa apimantį“ („The Philadelphia Inquirer“). Britų naujienų portalas independent.co.uk nuostabiai apibendrino ir pažymėjo Hovardo Gimse išskirtinumą: „Retai išgirsime pianistą, grojantį taip be pastangų, kaip Hovardas Gimse. Grojimas, regis, jam paklūsta natūraliai ir jis gali pilnai pasinerti į save.“ Šį vakarą Vilniaus senasis teatras taps užburiančios interpretacijos erdve, kurioje daugiasluoksnis Čiurlionio muzikos suvokimas pasireikš aukščiausiu lygmeniu.

Koncerto programa:

I dalis
Andrius Žlabys
Programa bus paskelbta netrukus

II dalis
Havard Gimse

Edward Grieg
Goblinų vestuvių maršas op. 72 Nr. 14
Gjendinės lopšinė op. 66 Nr. 19
Poeto širdis op. 52 Nr. 3

Carl Nielsen
Liaudies daina op. 3 Nr. 1
„Mignon“ op. 3 Nr. 4
Lėlių maršas op. 11   Nr. 5
Vilkelis op. 11 Nr. 2

Wilhelm Stenhammar
2 pjesės iš ciklo „Vėlyvos vasaros naktys“ op. 33

Jaen Sibelius
„Valsiukas“ op 40 Nr. 1
„Elegiškai“ op. 76 Nr. 1
 „Vaikiška pjesė“  op. 76 Nr. 1

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis
Preliudas H-dur VL 186
Noktiurnas fis – moll VL 178
Preliudas „Viešpaties Angelas“ VL 184
Ekspromntas fis – moll VL 181
Preliudas f – moll VL 197
„Dainelė“ VL 199
Mazurka Es – moll VL 222
Preliudas a-moll VL 230


JAV gyvenantis garsus lietuvių pianistas, „Grammy“ nominantas Andrius Žlabys reguliariai atvyksta į Lietuvą koncertuoti. Pasirodymai gimtinėje įsiterpia tarp koncertų tarptautinėje erdvėje su tokiais žymiais kolektyvais, kaip Niujorko ir Buenos Airių filharmonijų, Bostono simfoninis orkestrai, Klivlando orkestras, „Rotterdam Symphony“ ir kt. A. Žlabys pasirodo Niujorko „Carnegie Hall“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Londono „Wigmore Hall“, Vašingtono „Phillips Collection“, Buenos Airių „Teatro Colón“, Vienos „Musikverein“, Tokijo „Suntory Hall“ ir kitose garsiose pasaulio salėse. Pianistas nuolat dalyvauja žymiuose tarptautiniuose festivaliuose: Menuhino (Šveicarija), Lokenhauzo (Austrija), Caramoor muzikos festivalyje (JAV), o jo debiutas garsiajame Zalcburgo festivalyje 2012 m. netiesiogiai susijęs ir su Lietuva: čia jis grojo su Mirgos Gražinytės-Tylos diriguojamu Gustavo Mahlerio jaunimo orkestru.

Andriaus Žlabio karjera už Atlanto buvo žaibiška. Vos išvykęs į JAV, kaip Curtis muzikos instituto studentas, sulaukė entuziastingo „Chicago Tribune“ įvertinimo: „Pianistas ir kompozitorius Andrius Žlabys yra vienas iš pačių talentingiausių pastarųjų metų jaunųjų pianistų.“ O po rečitalio Niujorko Metropolitano meno muziejuje „The New York Sun“ jį pavadino „šviečiančia pianistų viltimi“. A. Žlabio muzikalumas ir meninė įtaiga nuolat sulaukia pačių aukščiausių įvertinimų: jo grojimas apibūdinamas kaip „tiesiog virtuoziškas“ („The Strad“), išgaunamas garsas „dosnus ir visa apimantis“ („The Philadelphia Inquirer“), pianistui būdinga „užburianti interpetacija“ („The Plain Dealer“) ir „daugiasluoksnis muzikos suvokimas“ („The Greenville News“). Pianisto nepaprastai nuoširdus santykis su muzika, visiškas atvirumas scenoje „The Philadelphia Inquirer“ buvo apibūdintas taip: „C-dur akordas Žlabio rankose raibuliuoja su tokiu atviraširdžiu įtaigumu, kad negalite nusikratyti įspūdžio, jog tai pats Bachas prabyla pianisto grojimu.“


Havard Gimse apibūdinamas kaip vienas iš pirmaujančių Skandinavijos muzikų, turintis drąsų ir platų repertuarą, įspūdingą 30 atliktų fortepijoninių koncertų sąrašą. Pianistas neapsiriboja vien solisto karjera, bet taip pat yra labai vertinamas garsiausių Skandinavijos šalių atlikėjų kamerinės muzikos partneris. ,,Retai išgirsime pianistą, grojantį taip be pastangų, kaip Håvardas Gimse. Grojimas, regis, jam paklūsta natūraliai ir jis gali pilnai pasinerti į save”, – taip apie atlikėją atsiliepė britų naujienų portalas independent.co.uk po koncerto prestižinėje Londono ,,Wigmore Hall” salėje. 1995 m. baigęs fortepijono studijas pas Hansą Leygrafą, įgijęs diplomą „Hochschule der Künste Berlin“, jis tęsė studijas pas čekų kilmės norvegų profesorių Jiri Hlinką.

1987 m. H. Gimse yra apdovanotas 1-ąja premija „Jugend Musiziert“ konkurse ir pelnęs prestižiškiausius apdovanojimus Norvegijoje bei Skandinavijoje, įskaitant 1995 m. Steinway premiją, 1996 m. Grieg premiją, Norvegijos kritikų prizą už visų Bethoveno violončelės sonatų kartu Truls Mørk atlikimą Bergeno tarptautiniame festivalyje 2011 m. H.Gimse įrašus leidžia didžiausios pasulyje įrašų kompanijos: Sony Classical, Chandos, Simax, Naxos, o jo koncertai skamba garsiausiose pasaulio salėse, „Carnegie hall“ Niujorke, Amsterdamo „Concertgebouw“, London „Wigmore hall“, „Bridgewatter“ Mančesteryje, Berlyno „Konzerthaus“ ir daugelyje kitų svarbiausių pasaulio koncertų salių.


Nuo 2020-ųjų Tytuvėnų festivalis, Nacionalinė filharmonija ir M. K. Čiurlionio namai Vilniuje rengia Mikalojaus Konstantino Čiurlionio (1875–1911) gimimo dienos koncertus. Toks įdirbis – kelerius metus kurta tradicija minėti unikalų Lietuvos menininką klausantis įžymių Lietuvos ir užsienio pianistų – leido 2025 metų rugsėjį, pasitinkant M. K. Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines, pakviesti melomanus į vieną didžiausių fortepijoninės muzikos festivalių Baltijos šalyse. Kiekviename festivalio vakare M. K. Čiurlionį sveikins vis kitos pasaulinės žvaigždės (plačiau).

Projektą finansuoja:
Lietuvos kultūros taryba
Vilniaus miesto savivaldybė.

Rengėjai:
M. K. Čiurlionio namai Vilniuje
VšĮ „Tytuvėnų festivalis“