Ketvirtadienį, gegužės  21 d., 18 val. Čiurlionio namų Facebook paskyroje kviesime jus į trečiojo, dokumentinio kino vakarų ciklo „Čiurlionio ženklai. Vilnius“, filmo peržiūrą, kurios metu kartu prisiminsime ilgametės M. K. Čiurlionio draugijos sekretorės, Lietuvos veterinarijos akademijos docentės dr. Remigijos Bukaveckienės biografiją, jos veiklos barus bei jos nepaprastai svarbų indėlį įkuriant Čiurlionio namus – M. K. Čiurlionio kambario paieškas, Savičiaus gatvės 11 namo istoriją.

Režisieriaus Rimvydo Markeliūno filme „Remigija Bukaveckienė“ (2016) amžininkai ir pagrindinė filmo veikėja pasakoja, kaip nuo augančio dėmesio M. K. Čiurlionio kūrybai buvo subręsta iki archyvinio tyrimo, kuriame bute Savičiaus g. 11-ame name 1907–1908 m. nuomotame kambaryje gyveno M. K. Čiurlionis. Už šią iniciatyvą, padėjusią Čiurlionio draugijai 1995 m. įgyvendinti Čiurlionio namų įsteigimo idėją, R. Bukaveckienė apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi.

„Negalėdami Jūsų šiuo metu realiai priimti Čiurlionio namuose, tikimės, kad Jums bus miela, pažiūrėti šio ciklo filmus savo namų ekranuose. Taip, prisimenant mūsų namų aplinką. 

Paskutinio šio ciklo filmo metu dar kartą pergyvensime beveik detektyvinę doc. Remigijos Bukaveckienės pasakojamą istoriją apie tai, kaip buvo istoriškai įteisinta Čiurlionio namų vieta.“ – pasakoja Čiurlionio namų direktorius Rokas Zubovas.

Kadrai iš filmo „Remigija Bukaveckienė“ (2016):

Remigija Bukaveckienė

Remigija Rūtelė Bukaveckienė (Jončaitė) gimė 1928 m. birželio 6 d. Žemaičių Naumiestyje. Šiame miestelyje mokėsi pradinėje mokykloje ir 1944 m. baigė šešių klasių progimnaziją. 1945 m. gimnazijoje baigė septintą klasę. Toliau mokėsi ir 1947 m. išlaikė abitūros egzaminus naujai atkurtoje lietuviškoje Šilutės gimnazijoje. Dėl dalyvavimo antitarybinėje agitacijoje gabi gimnazistė, teista pagal TSRS baudžiamojo kodekso 58 staipsnį, 1946 05 08 – 1948 05 08 negalėjo tęsti studijų (1997 m. šios bylos dalyviams buvo suteikta Laisvės kovų dalyvės statusas (R. Jončaitės-Bukaveckienės pažymėjimas Nr. 1412).

1948 m. rudenį R. Jončaitė įstojo į Vilniaus universiteto (VU) Chemijos fakultetą. Jį su pagyrimu baigė 1953 m. ir įgijo fizikės ir chemikės diplomą. Tais pačiais metais ištekėjo už kurso draugo Vytauto Bukavecko. R. Bukaveckienę pakvietė dalyvauti konkurse, ir ji buvo išrinkta asistente į naujai formuojamą Chemijos katedrą Lietuvos veterinarijos akademijoje (LVA) Kaune. Šios katedros vedėjas eruditas doc. Jokūbas Žirnauskas prieš metus buvo pašalintas iš VU už apolitiškumą.

1953 m. rugsėjo 1 d. R. Bukaveckienė pradėjo dirbti LVA Chemijos katedroje. Be akademinio darbo, vykdė ir mokslinį tiriamąjį darbą biochemijos srityje. 1966 m. Kauno medicinos instituto Mokslinėje taryboje apsigynė kandidatinę disertaciją. Jai suteiktas biologijos mokslų kandidatės laipsnis, 1969 m. docentės, o 1993 m. – nostrifikuotas gamtos mokslų daktarės ir docentės vardas.

Viena ir su bendraautoriais yra paskelbusi 37 mokslinius ir mokslinius–metodinius darbus. Paskutinę seriją eksperimentų vykdė Baisogaloje, Gyvulininkystės institute, specialioje radioaktyviųjų izotopų laboratorijoje. Po mėnesio darbo grįžtant iš Baisogalos su rezultatais, įvyko autoavarija, kurioje tyrėja buvo sunkiai sužalota, taigi habilitacinės disertacijos rašymą teko nutraukti. R. Bukaveckienei liko tik pedagoginis darbas. 1973 m. prie Visuomeninių profesijų fakulteto įkūrė Kraštotyros fakultatyvą. Šalia įvairių kultūros pažinimo renginių daug vietos buvo skiriama M. K. Čiurlionio kūrybai.

Čiurlionio namų atidarymo diena (1995 09 24). Kadras iš filmo.

1987 m. įsteigus ČD, kurios būstinė buvo Kaune, M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, R. Bukaveckienė tapo jos sekretore. 1991 m. išėjus į pensiją, ji ėmėsi istorinių tyrimų. Dokumentiškai įrodė, kur lokalizuotas istorinis Šv. Andriejaus g. 11 namo 6-asis butas ir kurį kambarį šiame bute nuomojosi M. K. Čiurlionis gyvendamas Vilniuje. Tai sudarė juridinį pagrindą ČD ir Lietuvos kultūros fondui įsteigti ČN (atidaryti 1995 09 24).

 

Kadras iš filmo.

1999 m. po kardiologinės operacijos R. Bukaveckienė pasitraukė iš ČD sekretorės visuomeninių pareigų ir pagal sveikatos galimybes toliau dalyvauja ČN gyvenime. LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretu (2011 06 10) už iniciatyvą steigiant ir puoselėjant ČN Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną R. Bukaveckienė apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi.

 

Peržiūros nuoroda.

Po premjeros Čiurlionio namų Facebook paskyroje filmas bus aktyvus tik 24 val. Šiam laikotarpiui pasibaigus filmo peržiūra automatiškai nustos veikusi.

Kitos naudingos nuorodos:

Remigija Bukaveckienė – Čiurlionio namų „Detektyvė“

2015 m. Čiurlionio namuose vykusio renginio, skirto paminėti Čiurlionio namų dvidešimtmetį vaizdo įrašas, kuriame kalba ir savo patirtimi dalinasi gerb. Remigija Bukaveckienė.