2022 03 31
19:00 - 21:00


Filmo „Vieta tarp žvaigždžių“ („Position Among the Stars“, 2010) kadras.

Kovo 31 d., ketvirtadienį, 19 val. susitikimų ciklo „Pasaulio kino vakarai su Audriumi Stoniu“ peržiūroje – itin dokumentinio kino festivaliuose laukiamo, kamerą lyg teptuką valdančio režisieriaus Leonardo Retelio Helmricho (Olandija) kino juosta „Vieta tarp žvaigždžių“ („Position Among the Stars“, 2010).

Iš Indonezijos kilęs olandų režisierius, kameros dailininkas L. Helmrichas pasižymi nepaprastai jautriu ir giliu žvilgsniu, turtinga kinematografine kalba bei ypatinga „ilgo kadro“ („Single Shot Cinema“) filmavimo maniera, kai tikrovė fiksuojama nenutrūkstamu kadru, kamerai nuolat judant, tarsi sklandant apie subjektą. Šių dedamųjų kompleksiškumas harmoningai veikia ir dokumentiniame filme „Vieta tarp žvaigždžių“, kuriame unikalus, tik režisieriui būdingas stilius ir atviras filmo herojų – Indonezijos Džakartos neturtingųjų rajone gyvenančios Šamšudinų (Sjamsuddin) šeimos narių – dramų ir džiaugsmų pasaulis atskleidžia kasdienį darbininkų klasės gyvenimą šalį apėmusios globalizacijos akivaizdoje. Šeimos kasdienių emocijų paletėje besimaišantis nerimas, viltis, pyktis ir meilė išryškina sparčiai besikeičiančios šalies skaudulius – korupciją, religijų nesantaiką, augančią atskirtį tarp turtingųjų ir vargšų.

Dešimtmetį režisieriaus kamera sekamas šeimos gyvenimas perteikia ne tik jos narių asmenines aistras, bet ir visos šalies politinį, socialinį gyvenimą, kuris skleidžiasi kameros objektyve. Šis nepakartojamas kino šedevras 2010 metais atidarė Amsterdamo tarptautinį dokumentinių filmų festivalį (IDFA) ir tapo jo laimėtoju. Filmui buvo suteikti apdovanojimai geriausio dokumentinio filmo ir geriausio olandiško dokumentinio filmo kategorijose.

Filmo trukmė 111 min. Po filmo, kaip įprasta, bus kviečiama pasilikti pokalbiui. Įėjimas laisvas, be išankstinės registracijos. Durys atidaromos 18:30.

Facebook

 

Susitikimų ciklas „Pasaulio kino vakarai su režisieriumi Audriumi Stoniu“ vyksta ketvirtadieniais 19 val. du kartus per mėnesį.

Audrius Stonys yra aktyvus tarptautinio kino judėjimo dalyvis, Leipcigo, Noibrandenburgo, Sienos, San Paulo, Rio de Žaneiro kino festivalių žiuri narys. Audriaus Stonio dokumentiniai filmai apdovanojimus pelnė 19-oje tarptautinių festivalių, jis vienintelis Lietuvoje yra įvertintas Europos kino akademijos „Felix“ apdovanojimu, jo filmų retrospektyvos buvo surengtos Izraelyje, Vokietijoje, Ispanijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Čekijoje, Rusijoje ir Japonijoje. 

Kino vakarų metu mes praversime tik nedidelį plyšį į tą, kartais nematomą, dažnai neatrastą arba užmirštą kino lobyną. Kalbu ne apie dešimtmečiais nutolusią kino istoriją, bet ir naujausius filmus, kuriems prasibrauti iki mūsų sutrukdo paradoksali priežastis – jų gelmė, įdomesnė forma, nevienaplanis turinys – tai, kas daugeliui komercinio kino rodytojų kelia alergiją, neįveikiamą siaubą ir baimę”, – Audrius Stonys.