2019 10 09
18:00 - 19:30


Libertas Klimka „Rimtos, juokingos ir graudžios senojo Vilniaus istorijos“. Pirmas vakaras iš pokalbių – susitikimų ciklo „Vilniaus istorijos etiudai“.

Š. m. spalio 9 d. (trečiadienį) 18 val. Čiurlionio namuose Vilniuje įvyks susitikimas su mokslo istoriku ir etnologu, gamtos mokslų daktaru, profesoriumi Libertu Klimka. Susitikimo moderatorius Rokas Zubovas.

Knygos viršelis. Vilijos Mačiulytės darbų ciklo “Vilniaus senamiestis – mano gimtinė” paveikslo reprodukcija.

Vilnius – viena populiariausių pastarojo meto lietuvių literatūros temų. Miestą iš naujo atrasti siūloma ir grožinės literatūros kūriniuose, ir dokumentikoje, ir atsiminimuose bei esė. Neišimtis ir Čiurlionio namai – mūsų naujojo sezono pagrindinė tema – Vilniaus miestas. Beveik visi susitikimuose dalyvausiantys autoriai rašė iš meilės Vilniui, iš noro, svajonės, o kartais net iš įniršio jį atgaivinti. Kartais atrodo, kad jie rašė apie skirtingus miestus, bet iš tiesų tai apie Vilnių, mūsų Vilnių.

Nedaug Europoje yra miestų, taip mitologizuojamų kaip Vilnius. Turiu omenyje iš praeities paimtus pasakojimus, kurie nebūtinai privalo atitikti faktus. Šio miesto istorija tokia keista, kad ji prašyte prašosi perkeliama į pasakos erdvę, kas jau ne kartą buvo daroma, ir pasakojimai skyrėsi nuo to, kas juos pasakojo: lietuviai, lenkai, žydai ar baltarusiai, – taip apie Vilnių kalbėjo rašytojas, Nobelio premijos laureatas Česlovas Milošas. 

„Rimtos, juokingos ir graudžios senojo Vilniaus istorijos“ – L. Klimkos knyga apie istorijos žingsnių aidus Vilniuje, jo urbanistikoje. Tai pasakojimai apie mažai žinomus ar plačiau nenušviestus istorinius faktus, kurie turėjo didelę įtaką mūsų miesto raidai.

Knygoje taip pat pateiktos šviesuolių įžvalgos, aiškinančios magiškosios Vilniaus traukos priežastis. Kartu pasakojama ir apie vilniečius, jų spalvingus charakterius, nuopelnus mūsų kultūrai.

Liberto Klimkos portretas. Popierius, pastelė. 50×65, 2006. Dailininkas Vitolis Trušys. Juozo Valiušaičio reprodukcija.

Libertas Klimka – fizikas, mokslo istorikas, etnologas, fizikos mokslų daktaras. 1963 m. baigęs Vilniaus universitetą, dirbo Puslaidininkių fizikos institute, dėstė ne vienoje Vilniaus aukštojoje mokykloje, nuo 2003 m. – profesorius. Greta tiksliųjų ir taikomųjų mokslų bei technikos istorijos Lietuvoje, L.Klimka tyrinėja baltų kosmologiją, liaudies kalendorinius papročius. Jis yra vienas iš iniciatorių, įkuriant Lietuvos etnokosmologijos muziejų Kulionyse. Nuo 1998 m. Lietuvos ir Baltijos šalių istorikų asociacijoje eina vicepirmininko pareigas, 2005–2010 m. buvo Lietuvos etninės kultūros globos tarybos pirmininkas. Parašė devynias knygas, yra kelių rinkinių sudarytojas ir aštuonių leidinių bendraautoris. L. Ivinskio premijos (1997), Basanavičiaus premijos (2005) S. Šalkauskio premijos (2008) laureatas.

Įėjimas laisvas. Renginio metu bus galima įsigyti autoriaus knygą leidyklos kainomis.