2019 09 10 - 2019 10 31
18:00 - 19:30


Čiurlionio namai pasitikdami M. K. Čiurlionio 144–ąjį gimtadienį rugsėjo 10 d. (antradienį) 18 val. kviečia į fotomenininko, nacionalinės premijos laureato, fotografijos istoriko Stanislovo Žvirgždo fotografijų parodą ir knygos pristatymą „M. K. Čiurlionis ir Vilnius“.

Pasižvalgius po Vilnių galima atsekti mažne 44 vietas, kur M. K. Čiurlionis gyveno, lankėsi, muzikavo, dalyvavo posėdžiuose, rėmino savo paveikslus, nuo aukštumų žvalgėsi į miestą, mokėsi lietuvių kalbos ar fotografavosi, nors atminimo lentos įrengtos tik trijose vietose. Paskutinį kartą, jau po mirties, 1911 m. kovo 30 (04 13) Čiurlionis atvežamas į Vilnių ir sekančią dieną atgula Rasų kapinių kalnelyje, nuo kurio jis ir dabar žvalgosi į Vilniaus miestą.

Parodoje pristatomos fotografijos aplankius ir įamžinus su M. K. Čiurlioniu susijusias vietas Vilniuje, kurias papildo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gyvento laikotarpio nuotraukos ar atvirukai.

Knygoje „M. K. Čiurlionis ir Vilnius“ pateikiamos keturiasdešimt keturios 2016–2018 metais sukurtos fotografijos. Reflektuodamas M. K. Čiurlionio kūrybą, autorius fotografijose metaforiškai naudoja dailininko pamėgtus simbolius: vieniši žmonės, paukščiai, keisti debesys, dailininko pamėgta žuvėdra ant pirmosios pavardės raidės ir kt. Vengia grynai dokumentinių kadrų, kiek įmanoma mėgindamas užčiuopti laikmečio dvasią.

Parodos atidaryme dalyvaus: Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis, fotomenininkas Algimantas Aleksandravičius, leidinio rėmėjai – Vilniaus klubo nariai. Muzikinėje renginio dalyje – operos solistė, nacionalinės premijos laureatė Asta Krisčiūnaitė, pianistas Rokas Zubovas

Parodos metu bus galima įsigyti knygą „M. K. Čiurlionis ir Vilnius“.

Įėjimas laisvas.
Paroda veiks iki – š. m. iki lapkričio 1 dienos.

Stanislovas Žvirgždas (foto Kęstutis Pleita)

Stanislovas Žvirgždas (g. 1941) – vienas geriausių Lietuvos fotografijos žinovų, žymiausių peizažo fotografijos meistrų, ryškų pėdsaką palieka ir jo, kaip fotografijos kritiko ir istoriko, veikla. Yra daugelio fotografinių leidinių sudarytojas, knygų vertėjas, straipsnių ir jų rinkinių apie Lietuvos fotografijos istoriją autorius ir bendraautoris.

Kaip ir daugelis kolegų, Žvirgždas pradėjo nuo reportažinės fotografijos, tačiau jau kūrybinio kelio pradžioje jį domino ir peizažo žanras. Vėliau peizažas tapo svarbiausia Žvirgždo kūrybos sritimi, joje ryškiausiai atsiskleidžia ir fotografo autorinis braižas, ir kūrybinis nuoseklumas.

Jau daugiau nei keturis dešimtmečius fiksuodamas Lietuvos gamtos vaizdus ir Vilniaus panoramas fotografas sukūrė svarbiausias savo darbų serijas: Lietuviški peizažai (1973–); Vilnia (1975–1997); Vilnijos peizažai (1998–); Vilniaus panoramos (1997–); Laiko slinktis (1999–2002); Pasižvalgymas nuo trylikos Neries tiltų. Vilnius (2005–2006); M. K. Čiurlionis ir Vilnius (2016–2018). O šiais metais Čiurlionio namuose pristato naujausią savo fotografijų parodą ir ją pristatančią knygą tokiu pat pavadinimu „M. K. Čiurlionis ir Vilnius“.  

Visas naujienas taip pat galite sekti mūsų Facebook paskyroje.

Savo įspūdžiais galite dalintis su mumis naudodami grotažymes #ciurlioniovilnius