Šiandien, gruodžio 10 dieną, sukanka 150 metų nuo M. K. Čiurlionio mokytojo ir bičiulio, tapytojo ir grafiko, redaktoriaus ir pedagogo, Didžiosios Lietuvos kunigaikštystės, Vilniaus krašto kultūrinio gyvenimo puoselėtojo Ferdinando Ruščico (Ferdynand Ruszczyc) gimimo.

M. K. Čiurlionio namai, vos pasibaigus karantinui, iš karto pakvies Jus į parodą „Ferdinandas Ruščicas. Lilija Veneda“. O šiandien, jubiliejaus proga, skambant M. K. Čiurlionio muzikai, siūlome paklajoti po nuostabiai poetiškus F. Ruščico peizažus.

Ferdynand Ruszczyc (1907)

FERDINANDAS RUŠČICAS (1870 – 1936)

Gimęs Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės bajorų šeimos dvare Bogdanove (dab. Baltarusija), F. Ruščicas studijavo tapybą Peterburge, dirbo Varšuvoje, Krokuvoje.  1908 metų pabaigoje persikėlė į Vilnių ir beveik tris dešimtmečius čia dirbo ir kūrė.

Apsistojęs Vilniuje, F. Ruščicas aktyviai įsijungė į miesto kultūrinį gyvenimą, o teatras tapo svarbia jo veiklos sritimi, kurioje dailininkas pasireiškė kaip scenografijos novatorius. Tuo laikmečiu Vilniuje teatro gyvenimas, kaip ir visa kultūra buvo nualinta carinės politikos, todėl  visuomenėje didžiulio atgarsio sulaukė F. Ruščico dekoracijos Julijaus Slovackio (Juliusz Słowacki, 1809−1849) dramos „Lilija Veneda“ spektakliui sukurtam prieš 111 metų. Deja, kilęs gaisras, sunaikino Miesto salės dekoracijas ir kostiumus. Liko tik spektaklio eskizai bei amžininkų atsiliepimai apie garsų to meto meno reiškinį, apie kurį žinojo ir Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, pats tais pačiais metais Vilniuje nutapęs „Rūtos“ draugijos scenos uždangą.

Varšuvos dailės mokykloje. F. Ruszczycas sėdi antroje eilėje, centre; studentas M. K. Čiurlionis stove auditorijos gale (devintas iš dešinės), 1904

Ferdinandas Ruščicas buvo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio tapybos mokytojas Varšuvos dailės mokykloje, o vėliau organizavo savo studentams plenerus. Atrinkdamas vasaros plenero darbus parodai, širdingai atsiliepė apie savo mokinių, taip pat ir Čiurlionio, kūrybą: „Šių studentų požiūris į gamtą mane džiugina, yra sąžiningumas ir kuklumas. Neturi pozos ir savo „talento“ nedemonstruoja“. Abu susitikdavo ir bendravo, ne tik Varšuvoje, bet ir Vilniuje. Apie tai dėstytojas rašė savo dienoraštyje.

Šiuo metu M. K. Čiurlionio namuose eksponuotoje parodoje, kurią galėsite aplankyti, kai tik leis karantino sąlygos, yra Ferdinando Ruščico didesni dekoracijų ir mažesni kostiumų eskizai sukurti Julijaus Slovackio dramos „Lilija Veneda“ spektakliui, kuris buvo statomas didžiojo rašytojo šimtmečiui paminėti. Šie eskizai stebina atlikimo kruopštumu, juose išieškota kiekviena kostiumo ar scenovaizdžio detale. Ypatingai patraukia dėmesį teatro dekoracijos eskizas „Kalnas su aukuru‘‘ kur kalno viršūnėje iš  smilkstančios į viršų aukuro ugnelės, driekiasi dūmų juosta, o nepaprasto gražumo ryškiai mėlyname danguje žiba žvaigždės.

Parodos partneris - Lietuvos Nacionalinis dailės muziejaus

Informacija lankytojams:

Kaip prisijungti prie iniciatyvos „Mano Čiurlionio namai“?

Savo Čiurlioniškais momentais dalinkitės siųsdami juos mums el. paštu mkc.namai@gmail.com, privačia Facebook / Instagram žinute arba žymėdami jas grotažymėmis #ManoČN ar @mkcnamai.

Kaip atrasti Čiurlionio vietas?

Mobiliąją programėlę „Čiurlionio Vilnius“ galite atsisiųsti iš „Google Play“ ir „App Store“ parduotuvių. Ieškokite Čiurlionis in Vilnius. Programėlė yra nemokama.

Darbas nuotoliniu būdu pratęsiamas iki gruodžio 17 d. 24:00 val.

Kilus klausimams, galite kreiptis bendruoju el. paštu mkc.namai@gmail.com arba mūsų interneto svetainėje nurodytais el. pašto adresais.

 

Mūsų veiklą taip pat galite sekti:

Facebook | Instragram | Youtube

ČNaujienlaiškio prenumeratos forma – ČIA.

 

Kiti susiję straipsniai:

Ferdinandas Ruščicas. Lilija Veneda II

Ferdinandas Ruščicas. Lilija Veneda I

Advento laikotarpis Čiurlionio namuose

Saugus kultūrinis patyrimas: mobilioji programėlė, iniciatyva ir kt.

Iniciatyva „Mano Čiurlionio namai“ – grįžta!