Liepos 4-11 dienomis Plungės rajone esančiuose Kuliuose vyks Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės vardu pavadintas kultūros ir meno festivalis. Penktą kartą rengiamas SOFIJOS festivalis tęsia šios išskirtinės asmenybės, Kuliuose praleidusios svarbų savo gyvenimo etapą, veiklos idėjas – skleisti meno ir švietimo aurą, „užkrėsti kultūra“ Kulių gyventojus bei svečius. Miestelyje kultūrinį pėdsaką skulptorių darbais, istorinėmis parodomis, klasikinio ir šiuolaikinio meno renginiais jau palikęs festivalis kasmet kuria naujus prisiminimus ir bendruomenes, ieško kelių į dar įvairesnes kultūrines patirtis. 2021-aisiais organizatoriai pristato renginių ir įtraukiamų kultūros sričių gausa išsiskiriančią festivalio programą.
Festivalis Kuliuose – ne tik Plungės rajono vasaros tradicija, bet ir naujai atrasta erdvė scenos menui
Per penkerius veiklos metus SOFIJOS festivalis išaugo iš tradicinio renginio formato, kuriame apsiribojama kokybiško spektaklio, koncerto ar parodos pristatymu žiūrovams. 2020-2021 metais lig tol retai naudojamoje Kulių kultūros centro didžiojoje salėje vyko žinomų Europos ir Lietuvos režisierių spektaklių statymo procesai. Kartu su Klaipėdos jaunimo teatru spektaklį „ĮSTRIGĘ“ Kuliuose sukūrė žymus vengrų režisierius Arpad Schilling. Išskirtinė Kulių kultūros centro erdvė padiktavo „ĮSTRIGĘ“ pastatymo formą, dramaturgiją, nagrinėjamas problemas, scenografiją. Spektaklis skirtas rodymui būtent Lietuvos regionuose esančiuose kultūros centruose, o jo premjera įvyks būtent SOFIJOS festivalyje.
Prestižiniu Europos Naujosios teatro realybės prizu apdovanotas režisierius A. Schilling jau kurį laiką yra nutaręs nesitaikstyti su Vengrijos valdžios ribojama kultūros institucijų autonomija ir palikęs savo Tėvynę. Šiuo metu režisierius gyvena Prancūzijoje, o kuria įvairiuose pasaulio teatruose. Politinio teatro meistras A. Shilling sako, kad jo spektakliai – ne režisieriaus, o bendruomenės kūryba, kuri prasideda nuo politinio mąstymo. „Kartais geriau dirbti neįprastoje vietoje, bet su draugais. Valentinas Masalskis pakvietė mane dirbti su jo teatru, sutikau dėl jo asmenybės ir kolektyvo. Ši erdvė labai įdomi – tai buvę sovietiniai kultūros namai, tuščias pastatas su daugybe galimybių. Galime naudoti sceną, auditoriją, holą, net lauko erdvę. Toks platus pasirinkimas suteikia daugiau kūrybinės laisvės ir ramybės darbo procese. Galbūt todėl V. Masalskis šiame miestelyje ir gyvena šiuo metu. Esu šiek tiek panašus į jį – mane traukia ramios vietos, kuriose gali susitelkti į darbą“, teigia režisierius A. Shilling.
Spektaklis „ĮSTRIGĘ“ dar nėra rodytas žiūrovams, jo premjera įvyks š. m. liepos mėn. 10 ir 11 dienomisKuliuose SOFIJOS festivalio metu. Spektaklyje vaidina net trys nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai - aktoriai Viktorija Kuodytė, Valentinas Masalskis, Dainius Gavenonis bei visa Klaipėdos jaunimo teatro aktorių trupė.
Keturiuose festivalio renginiuose atsiskleis jaunoji Lietuvos scenos meno kūrėjų karta
Šiuo ypatingu pandemijos laikmečiu, kol kitų pasaulio kultūrų pažinimas jau antri metai karantino gniaužtuose, festivalis atsigręžia Lietuvos jaunuosius menininkus. Penktojo SOFIJOS festivalio pagrindinė žinia – jaunų meno profesionalų sambūris mažame miestelyje. Festivalio veiklos prasidės kūrybine jaunųjų „Taško teatro“ aktorių laboratorija - vasaros stovykla, kurios metu bus organizuotos profesinės paskaitos, keliaujama po Kulių apylinkes, bendraujama tarpusavyje ir su bendruomene, diskutuojama apie kūrybinių kelionių patyrimus.
Pirmas festivalio renginys įvyks liepos 4 d. – tai „Taško“ teatro interaktyvaus edukacinio spektaklio vaikams „Miško internetas“ premjera, režisierė Loreta Vaskova. Spektaklio metu mokyklinio amžiaus vaikai bus supažindinti su netikėtais ir įdomiais faktais apie medžius ir jų gyvenimą. Iš nebenaudojamų popierinių medžiagų sukurta menininkės Paulės Bocullaitės scenografija skatins spektaklio žiūrovų pagarbą gamtai ir primins apie kasdienių mūsų pasirinkimų poveikį aplinkai. Tuo pačiu augs ir SOFIJOS festivalio dėmesys ekologijai, nes tvarumo ir klimato kaitos klausimai yra kaip niekada aktualūs.
Liepos 5 d. „Taško teatro“ aktoriai ir Vilniaus dailės akademijos dizaino studentai kvies bendruomenę į atviras dizaino dirbtuves kurti krašto žemėlapį „Kulių žemėlapis, kaip jį mato kuliškiai“. Kulių gyventojų prisiminimais, vietos istorijomis, tradicijomis, Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės bei Kuliuose gyvenusio Vaižganto keliais, o gal ir naujai sukurtais mitais paremtas žemėlapis bus pristatytas festivalio uždarymo dieną liepos 11 d.
Liepos 6 d., minint Karaliaus Mindaugo dieną, festivalio lankytojai turės galimybę stebėti Mindaugo Survilos dokumentinį filmą „Sengirė“. Lietuvos istoriją ir stiprybę įprasminančios dienos šventimui pasirinkta gražiausius šalies sengirių vaizdus ir jų gyvūnus nuostabiai užfiksavusi dokumentika. Filmo peržiūra vyks ant vandens, prie vieno iš festivalio simbolių - skulptūros Kulių užtvankos vandenyje.
Liepos 8 d. programoje debiutuos festivalio kūrybinės stovyklos metu sukurtas „Taško teatro“ ir pianisto Roko Zubovo kūrinys. Tęsiant festivalio „Trijų kultūrų ir Čiurlionio susitikimų“ tradiciją ir supinant ją su šį festivalį jungiančia kūrybinių kelionių idėja, bus pristatytas naujas kūrinys, išaugantis iš šaltinių, bylojančių apie Čiurlionio apsilankymą Kaukazo kalnuose ir Anapos kurorte prie Juodosios jūros ir jo ten patirtus tolesnę kūrybą keičiančius pergyvenimus. Šį kartą lankytojai bus kviečiami drauge patirti renginį-kelionę, apimsiančia ne tik kelių skirtingų kultūrų atspindžius, bet taip pat ir kūrybingai sulietas visas tris Čiurlionio raiškos formas – žodį, garsą ir vaizdą.
Jazminos Cininas paroda „Eglė ir geležinės vilkmergės”
Išskirtinės moters vardu pavadintas SOFIJOS festivalis visada skiria didelį dėmesį menininkių kūrybai. Pabėgėlių iš Lietuvos dukra ir M. K. Čiurlionio brolio Stasio provaikaitė Jazmina Cininas (Australija) iki šiol jaučia tvirtą ryšį su savo lietuvišku paveldu ir į savo kūrybą nuolat įtraukia baltiškus motyvus bei temas.
Kitaip nei įprastoje europiečių mitologijoje, kurioje vilkolakiai dažniausiai būna tik vyrai, parodoje „Eglė ir geležinės vilkmergės“ Jazmina Cininas eksponuoja devynių moterų vilkolakių, kitaip dar vadinamų vilkmergėmis, atvaizdus. Sudėtinga linoraižinio technika portretus menininkė pradėjo kurti prieš du dešimtmečius, nusprendusi portreto / autoportreto žanrą papildyti baltų simbolika ir raiška. Kaip teigia pati autorė, ieškodama įkvėpimo visai atsitiktinai prisiminė geležinio vilko legendą, o pradėjusi ieškoti panašių pasakojimų apie moteris, deja, taip lengvai jų nerado. Tai ir tapo paskata pradėti ilgus metus trukusį nuodugnų tyrimą apie moteris vilkolakes mitologijoje ir realiame gyvenime
J. Cininas įtraukta į daugelio grafikos ir meninės knygos apdovanojimų trumpąjį sąrašą, yra surengusi parodas nacionaliniu ir tarptautiniu mastu. Jos kūrinių yra įsigiję daugelis kolekcijų, tarp jų ir Nacionalinis MK. Čiurlionio dailės muziejus, Vilniaus dailės muziejus, Australijos nacionalinė galerija ir MARKK etnografinis muziejus Hamburge, Vokietijoje.
Jazminos Cininas autorinės parodos Kuliuose atidarymas – liepos 7 d.
Kelionė tarp tradicijų ir populiariosios muzikos portugališkomis natomis
Liepos 9 d. Kuliuose planuojamas praėjusiais metais dėl karantino negalėjęs įvykti portugalų fado muzikos koncertas. Pirmą kartą Lietuvoje koncertuos fado dainininkė Ana Laíns, Portugalijoje žinoma kaip „muzikos tapytoja“. Ana Laíns savo grynu ir galingu balsu pristato pasauliui fado ir portugalų tradicinę muziką, o jos dainos apima visą Portugalijos muzikos gilumą. Fado meno forma dėl savo svarbos pasaulio kultūrai įtraukta į UNESCO paveldą.
Ana Laíns priklauso naujajai fado atlikėjų kartai, derinančiai tradicijas ir populiariąją muziką, bei yra pelniusi platų meno kritikų pripažinimą, taip pat įvairių titulų, tarp kurių ir Lisabonos geriausios jaunosios dainininkės pripažinimą „Grande Noite de Fado“ (Didžioji Fado naktis). Techniškai nepriekaištingo balso dainininkės naujausias albumas Portucalis kritikų pripažįstamas geriausiu jos albumu. SOFIJOS festivalyje Ana Laíns pristatys šį albumą kartu su gitaristų duetu: Valentim Filipe (portugališka gitara ir akordina) ir Antonio Costa (klasikinė gitara).
Festivalio Jomarkas – bendruomenės apsikeitimas ne tik prekėmis, bet ir vertybėmis
SOFIJOS festivalio Jomarkas- tai senojo turgaus tradicijos, papildytos meninėmis provokacijomis. Liepos 10d., šeštadienį, 10 val. renginio organizatoriai kviečia į Kulių miestelio centrinę aikštę – kur atidarant Jomarką kuliškius žadins ir visiems nuotaiką kurs triukšmingas Lietuvos Karinių jūrų pajėgų pučiamųjų orkestras, vadovas Egidijus Miknius.
Festivalio Jomarkas atviras netipiškais gaminiais prekiaujantiems amatininkams, verslininkams bei visiems auksarankiams, kurių nuoširdžiai, originaliai ir su meile sukurtas dirbinys neliks neįvertintas. Kulių Jomarke kviečiami dalyvauti netradicinės kulinarijos propaguotojai, originalių suvenyrų ir rankdarbių kūrėjai, savo paslaugas raginami siūlyti „Blusų turgaus“ gerbėjai, batų valytojai, kirpėjai, sriubos virėjai, bulvių kepėjai ir likimo pranašautojai. Dalyvavimas Jomarke nemokamas, tad savo prekystalius Kuliuose kviečiami įkurti visi turintys ką parduoti ar kuo pasidalinti – meninė turgaus atmosfera ir prekybą pagyvinantys pasirodymai leis prekeiviams tikėtis gero pelno, o lankytojams gausių pirkinių.
Kulių Jomarke įprastiems prekeiviams ir dizaineriams kompaniją palaikys profesionalūs aktoriai, šokėjai, muzikos atlikėjai, gatvės cirko atstovai (aktorius V. Mickevičius-Slavka) bei tapytojai. Aprimus turgaus šurmuliui, Klaipėdos lėlių teatro lėlininkai, kvies į parke vyksiančią interaktyvią meninę edukaciją vaikams „Lėlių teatro magija“.
„Mes nulipame nuo apšviestų scenų ir ateiname į turgų susitikti su bendruomenės nariais, kad susipažintume su savo publika, su kuria vėliau susitiksim teatre, nes tiek teatras, tiek turgus yra viena iš žmonių suartėjimo, susipažinimo, pasikeitimo vertybėmis formų“, – festivalio Jomarko idėją komentavo vienas iš festivalio organizatorių – didelis turgų gerbėjas bei lankytojas režisierius Valentinas Masalskis.
Festivalio uždarymas su choro „Aukuras“ muzika ir antrąja KJT premjera
Sekmadienį liepos 11d. po mišių festivalio lankytojai kviečiami į Kulių Šv. Vyskupo Stanislovo bažnyčią, kurioje13 val. Klaipėdos koncertų salės profesionalus choras „Aukuras“ dovanos koncertą „Laiškai Sofijai“, vadovas Alfonsas Vildžiūnas.
Plačia ir įvairia programa išsiskiriantis „Aukuras“ laužo stereotipą, kad choras – rimtas ir nuobodus dalykas. Stiprūs balsai, artistiškumas, demokratiškas repertuaras „Aukurui“ pelno dideles publikos simpatijas – ne tik klausytis choro, bet ir žiūrėti į jį smagu, nenuobodu.
Šioje programoje skambės Ramintos Šerkšnytės trijų dalių kūrinys „Aurei Regina Caeli“. Kompozitorė teigia, kad „puikūs M. K. Sarbievijaus eilėraščiai apie Mariją Magdalietę ir Mergelę Mariją bei sakralumo ilgesys paskatino atsigręžti į bažnytinės muzikos tradiciją ir savaip „rekonstruoti“ kai kuriuos viduramžių bažnytinės muzikos bruožus“.
Taip pat išgirsite ir du puikiai visiems žinomo kompozitoriaus Donato Zakaro kūrinius. Pirmasis - „Miestai“, kuris kviečia įsijausti į keliautojo vaidmenį. Kaip pats kūrinio autorius sako: „Viskas čia turi perkeltinę prasmę. Kelionė – tarsi gyvenimas ir judėjimas su labiau įsimintinomis stotelėmis/miestais.“
Antrasis – „Laiškai Sofijai“. Šis kūrinys sukurtas specialiai Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mirties šimtmečiui. 2011 metais lietuvių kompozitoriai rašė muziką, įkvėpti didžiojo kūrėjo palikimo. D. Zakaras savo kūrinyje leido suskambėti tekstams iš M. K. Čiurlionio laiškų žmonai Sofijai.
SOFIJOS festivalį užbaigs antroji Klaipėdos jaunimo teatro spektaklio „Įstrigę“ (rež. A.Shilling) premjera Kulių kultūros centre liepos 11d. 17 val. Norintys liepos 11-ąją sudalyvauti ir koncerte ir premjeroje, kviečiami aplankyti Kulių krašto lankytinas vietas bei populiarumo nestokojantį „Karčemos“ restoraną, pasivaikščioti po Kulių parką, apžiūrėti ankstesnių festivalių metu parkui sukurtas skulptūras bei menininkės Jazmina Cininas parodą Kulių kultūros centre.
SOFIJOS festivalis penktą kartą visus kviečia į kultūra alsuojančius Kulius!
SOFIJOS festivalis įsitvirtino Plungės rajono kultūriniame žemėlapyje ir kasmet sulaukia vis daugiau lankytojų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių. Gamtos apsuptyje įsikūręs mažas ir jaukus Kulių miestelis nestokoja istorinės atminties. Dėka Lietuvos kultūros tarybos ir Plungės raj. savivaldybės paramos, drąsiai kuria naujus ambicingus planus ateičiai.
Vidurvasaryje, liepos 4-11 dienomis, kultūros gerbėjai iš visos Lietuvos laukiami Kuliuose, kur po daugybės mėnesių kultūrinių renginių draudimų vyks įvairių sričių meno festivalis. Kadangi, dėl vis dar galiojančių karantino sąlygų žiūrovų kiekis salėje ribojamas, SOFIJOS festivalio lankytojai kviečiami bilietus į spektaklius „Įstrigę“ ir „Miško internetas“, bei į portugališko fado muzikos koncertą įsigyti iš anksto internetu www.tiketa.lt arba bendruomenėje „Alantas“, kur Kulių bendruomenės nariai bilietus gali įsigyti su nuolaida. Prieš renginius dėl karantino apribojimų bilietai parduodami nebus. Daugiau informacijos apie festivalį www.sofijosfestivalis.lt.
SOFIJOS festivalio organizatorių informacija
M. K. Čiurlionio namai yra šio festivalio partneris.
Mūsų veiklą taip pat galite sekti / Connect with us:
Facebook | Instragram | Youtube | ČNaujienlaiškis
Kiti susiję straipsniai:
M. K. Čiurlionio namai pristato Jazminos Cininas parodą SOFIJOS festivalyje
„Laiškai iš sapno“ - Čiurlionio namų ir Taško teatro debiutinis darbas SOFIJOS festivalyje
Hipnotizuojantis polėkis į praeitį - „Uosto gatvė 4“
Nauja edukacinė programa „Nepažintas Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės pasaulis“
Dvi Čiurlionio namų edukacinės programos įtrauktos į Kultūros pasą