M. K. Čiurlionio namai kviečia balandžio 28 d., sekmadienį, 16 val. į projekto „Lietuvių išeivijos kamerinės muzikos panorama“ pristatymo koncertą su Yusuke Ishii (fortepijonas), Andriumi Vasiliausku (fortepijonas) ir Monika Vasiliauskaite (smuikas).

Įėjimas laisvas, be išankstinės registracijos.

Lietuvos visuomenę su lietuvių išeivijos muzikiniu palikimu plačiau supažindino 1989 m. festivalis „Sugrįžimas“, kur nuskambėjo daugelio išeivijos JAV modernistų kompozitorių kūriniai. Tačiau išskyrus pavienius atvejus, po minėto festivalio išeivijos muzika dar nepakankamai atspindi savo kūrybos rangą lietuvių muzikos kultūrinėje ir atlikėjų̨ sąmonėje, neprigijo nei Lietuvoje, nei JAV lietuvių bendruomenėje. Po kompozitorių mirčių nebėra kūrybos gynėjų. Ja užsiima tik tam tikro rato atlikėjai.

Šio projekto tikslas – ne tik supažindinti Lietuvos auditoriją su išeivijos muzika, bet ir naujai nušviesti ją. Todėl projekte dalyvauja ir Lietuvos atlikimo meno tradicijai atstovaujantis, ir neatstovaujantis atlikėjai. Pirmuoju išrinktas Andrius Vasiliauskas, turintis artimus ryšius su išeivijoje gyvenusiais muzikantais, skambinęs daugelio išeivijos kompozitorių kūrybą, o pastaruoju – Yusuke Ishii.

Taigi, scenoje įvyksta dviejų interpretatorių – to, kuris su išeivijos muzika susipažino iš arti ir laikosi autentiško atlikimo stiliaus, ir to, kuris naujai interpretuoja, sankirta.

Projekto aktualumas slypi ir tame, kad daugiau nei pusę koncerto programos sudaro lietuvių kompozitorių kūrinių premjeros Lietuvoje. Norint išryškinti išeivijos muzikos raidą bei stilistinę tendenciją, programai buvo išrinkti skirtingų kartų lietuvių išeivijos kompozitorių, t. y. Jono Švedo, Bruno Markaičio, Vyto Jono Bakšio ir Vlado Jakubėno, kūriniai.

Jonas Švedas (1927–1981) iki šiol painiojamas su Lietuvoje gyvenusiu, valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ įkūrėju, kompozitoriumi Jonu Švedu. Vasiliauskas yra įrašęs visus Švedo kūrinius fortepijonui, tačiau koncerte juos interpretuos naujai, nes susipažinus su Lituanistikos tyrimo centro J. Švedo fonde esančiais rankraščiais, natose aptikta nemažai korektūros reikalaujančių vietų.

Koncertų programai išrinkti du Bruno Markaičio kameriniai kūriniai, t. y. Sonata smuikui ir fortepijonui ir „Mirage“ fortepijonui. Jie bus atlikti pirmąkart Lietuvoje. Pirmasis tapo bene pirmuoju lietuvių kompozitorių kūriniu smuikui ir fortepijonui, amerikiečių išleistu ir įrašytu į plokštelę, o su pastaruoju Markaitis laimėjo International Contemporary Music Society premiją.

Plataus pripažinimo nusipelniusio Markaičio kūrinių rankraščiai ilgą laiką buvo saugomi Havajuose, 2023 m. kovo mėn. galiausiai atkeliavo į Lituanistikos tyrimo centrą. Tikimasi, kad projektas vis labiau skatins publikos bei atlikėjų domėjimąsi išeivijos muzika ir tuo prisidės prie lietuvių muzikinės kultūros ilgalaikio tvarumo ir išsaugojimo.

 

Mūsų veiklą taip pat galite sekti:
Facebook | Instragram | Youtube | ČNaujienlaiškis

 

Kiti susiję straipsniai:

ČNaujienlaiškis | Dialogai & Begaliniai horizontai

Informacija lankytojams apie dalyvavimo renginiuose pasikeitimus