#NuostabusLaiskai

„Nuostabūs laiškai. M. K. Čiurlionio ir Marianos Veriovkinos korespondencija“. Parodos atidarymo vakaras (2023.12.05). Nuotr. D. Rudėnaitė.

M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje eksponuojami dviejų menininkų – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir Marianos Veriovkinos – laiškai, rašyti artimiesiems. Tai išskirtinė korespondencija, nes laiškai – iliustruoti.

20 amžiaus pradžioje gyvenę ir kūrę M. K. Čiurlionis ir M. Veriovkina nebuvo pažįstami, tačiau parodos „Nuostabūs laiškai“ kuratorė dr. Laima Laučkaitė sako, kad juos jungia tai, kad abu panašiu metu artimiesiems rašė iliustruotus laiškus.

„Dailininkų laiškų mes turbūt neturime daug, šiek tiek turime iš 19 a., bet laiškų paprastai niekas nelaiko, reikšmingai nevertina. Bet tai, kad į Mažvydo biblioteką pateko Veriovkinos laiškai, na su Čiurlionio archyvu jo laiškai Kaune saugomi, tai reti atvejai“, – pabrėžia dailės istorikė dr. L. Laučkaitė.

Dailės istorikė dr. Laima Laučkaitė (nuotr. D. Rudėnaitė).

Parodoje eksponuojami M. K. Čiurlionio atvirlaiškiai, kuriuos 1903–1904 metais, įstojęs į Varšuvos dailės mokyklą, rašė broliui Povilui.

„Tai yra pirmieji jo žingsniai, jis nori dalintis su broliu, jis noriu parodyti jam, ką jis kuria, kaip jis kuria, kokias kompozicijas. Įdomiausias dalykas yra tai, kad jis faktiškai vėliau tuos dalykus plėtoja, daug čia pavaizduotų siužetų yra jo brandžiojoje kūryboje. Šios kūrybos labai brandžia dar negalim vadinti, bet tai, kad jis būtent į ją atsiremia, yra akivaizdu“, – pastebi pašnekovė.

M. Veriovkina – viena pirmųjų ekspresionizmo dailininkių, augusi Vilniuje ir Vyžuonėlių dvare prie Utenos, išgarsėjo Vakaruose. Jos laiškuose – Kauno vaizdai. 1909 metais ji iš Kauno rašė laiškus bičiuliui tapytojui Aleksejui Javlenskiui į Miuncheną.

„Tai yra tiesiog jos darbų kompozicijos, ji nenutapė šitų paveikslų, bet ji Jevlesnkiui, savo draugui, į Miuncheną siunčia pabaigtus, sukomponuotus vaizdus, kuriais remiantis vėliau galima tapyti paveikslus“, – teigia dr. L. Laučkaitė.

Dailės istorikės teigimu, menininkų laiškai atskleidžia jų asmenybes, santykius su artimaisiais, o iliustracijos – dailės kryptį, kuriai atstovauja bei požiūrį į supančią aplinką.

„Čiurlionis ateina ir tampa simbolistu, simbolistui tas realusis gyvenimas, kuris yra aplink, yra nelabai įdomus, tuo tarpu Veriovkina vaikšto, žiūri į Kauną, kokios ten gatvelės, koks ten Žaliakalnis su raudonais namais, kaip pasirodo kometa virš Kauno, tai yra va tokie įspūdžiai“, – nurodo pašnekovė.

Nors M. K. Čiurlionis ir M. Veriovkina vienas kito nepažinojo, bet 1908 metais jų darbai eksponuoti vienoje parodoje. Dabar jų laiškai eksponuojami Čiurlionio namuose Vilniuje. Paroda veiks iki kovo.

LRT „Panorama“ įrašas.
LRT portalo straipsnis (Arminas Šileikis, LRT TV naujienų tarnyba, 2023.12.11 23:00).

Parodą kuruoja dailės istorikė dr. Laima Laučkaitė.
Parodos dizainas dr. Akvilė Aglickaitė.
Parodos koordinatorė Milda Pleitaitė.

Rengėjas:
M. K. Čiurlionio namai Vilniuje

Partneriai:
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka


Mūsų veiklą taip pat galite sekti:

Facebook | Instragram | Youtube | ČNaujienlaiškis


Kiti susiję straipsniai:

LRT Pakeliui su klasika: Pokalbis su parodos „Nuostabūs laiškai. M. K. Čiurlionio ir Marianos Veriovkinos korespondencija“ kuratore, dailėtyrininke dr. Laima Laučkaite

Nauja paroda „Nuostabūs laiškai“ – gruodžio 5 d.

#ČNaujienlaiškis | Stebuklų kupinas gruodis

 

Parodos atidarymo akimirkas užfiksavo fotografė Deinora Rudėnaitė.

Vaizdai: