#NuostabusLaiskai

2023 m. gruodžio 5 d. M. K. Čiurlionio namuose atidaryta paroda „Nuostabūs laiškai. M. K. Čiurlionio ir Marianos Veriovkinos korespondencija“. Parodos atidaryme dalyvavo ir sveikinamąjį žodį tarė parodos kuratorė, dailės istorikė dr. Laima Laučkaitė ir M. K. Čiurlionio namų vadovas, pianistas Rokas Zubovas.

M. K. Čiurlionio namų vadovas Rokas Zubovas

„Gerbiama Laima papasakos daugiau apie parodą, bet prieš tai, aš noriu pasakyti kelis žodžius, šiek tiek susijusius su paroda ir pasidalinti savo pirmuoju įspūdžiu. Su Čiurlionio laiškais esu susipažinęs pakankamai išsamiai. Esu apie tai rašęs bei kalbėjęs ir kažkada galvodamas apie laiškų skaitymą supratau, koks intymus ir subtilus procesas yra laiškų skaitymas.

Mes tarsi ištraukiame į dienos šviesą dviejų žmonių labai intymų kalbėjimosi būdą, kuris niekada iš anksto nėra skirtas visiems, ir tada supranti, kiek daug turi įdėti savęs, ir kiek daug turi įdėti suvokimo, kad tas mažas parašymas nuskambėtų teisinga intonacija, su teisinga emocine gaida, ir tam turi pažinti abu personažus. „Rašyk arba primušiu“ – tai galėtų būti dviejų gangsterių pasikalbėjimo būdas arba labai intymus pokalbis tarp dviejų brolių, kurie tuo metu negali susitikti ir susirašyti. Arba Veriovkinos citata, kad gavau telegramą iš tavęs savo vardinių proga. Tai lyg iš šalto žmogaus, o čia vėlgi, ta meilės kalba, kuri turi tiek daug skaitymo lygmenų.

Todėl, man atrodo, kad ši paroda yra itin tinkama Kalėdų laikui. Kada mes visiškai praradę laiškų ir atvirukų palinkėjimų rašymo tradicijas, šiandien galime susitikti čia ir matyti, kaip prieš 115 metų žmonės su savo labai artimais bičiuliais, broliais, mylimaisiais kalbasi  žodžiais ir vaizdais – tai toks tas mano pirmas įspūdis ir džiaugsmas, kad ši paroda yra.“ – parodos atidarymo vakarą dalinosi M. K. Čiurlionio namų vadovas Rokas Zubovas.

Dailės istorikė dr. Laima Laučkaitė (nuotr. D. Rudėnaitė).

„Dailininkų laiškai yra unikalūs tuo, kad jie iliustruoti, ir jie tampa savotiškais meno kūriniais. Į kiekvieną iš jų mes galime žiūrėti, kaip į atskirą meno kūrinį. Ta prasme, tai yra ir laiškų, ir kartu meno kūrinių paroda, atskleidžianti dvi įdomias asmenybes.

<...> Čiurlionis ir Veriovkina niekada tiesiogiai nebendravo, bet vienas apie kito kūrybą, tikrai buvo girdėję. O laiškai yra rašyti jų patiems artimiausiems žmonėms t.y. Čiurlionio laiškai broliui Povilui, o Marianos Veriovkinos laiškai – jos mylimajam, gyvenimo draugui, tapytojui Aleksejui Javlenskiui. Tai yra skirtingi laiškai, skirtingiems adresatams, bet iš to paties laikotarpio – XX a. pradžios.

Kas juos sieja? Juos sieja dailininkai, susiję su Lietuva, dailininkai, kurie priklauso XX a. pradžiai. Tai yra mūsų turtas, nes iliustruotų dailininkų laiškų yra išlikę nedaug. Iliustruoti laiškai yra gana reti, tai malonu pasidžiaugti, kad turime šią, netikėtai  į vieną erdvę suvestą laiškų ekspoziciją.

Kuo jie įdomūs ir kuo jie išsiskiria? Čiurlionio laiškai yra iš to laikotarpio, kai jis nusprendžia būti dailininku, jau yra susiformavęs kaip kompozitorius ir muzikas, bet nusprendžia pasukti į dailę. Tai yra patys pirmieji jo žingsniai, kai jis įstoja į Varšuvos dailės mokyklą. Rašo broliui atvirlaiškius, norėdamas pasidalinti, ką jis daro, kaip jis daro, kokias kompozicijas jis kuria. Jei jūs gerai įsižiūrėsite, jūs pamatysite, žinoma, šie darbai nėra patys stipriausi Čiurlionio, bet juose jau labai aiškiai matosi užuomazgos, to ką Čiurlionis darys vėliau <...> jau pradeda kaip simbolizmo atstovas. Taip pat labai smagu skaityti tekstus. Pajusti tą šilumą ir bendravimą.

Jeigu kalbame apie Čiurlionį, mes žinome, kad tai yra pats garsiausias lietuvių dailininkas, bet užsienyje žymiai garsesnė yra Mariana Veriovkina. Vakarų Europoje tai yra gerai žinoma dailininkė. Tai čia toks santykis, kuris lyg apsiverčia. Lietuvoje yra vienaip, o vakarų Europoje kitaip.“ – atidarymo vakarą mintimis dalinosi parodos kuratorė dr. Laima Laučkaitė.

Paroda „Nuostabūs laiškai. M. K. Čiurlionio ir Marianos Veriovkinos korespondencija“ – tai unikali galimybė ne tik susipažinti su dviejų menininkų iliustruotais laiškais rašytais artimiesiems, bet ir sužinoti patį laiškų turinį. Kviečiame apsilankyti. Paroda veiks iki 2024 m. kovo 4 d.

Parodą kuruoja dailės istorikė dr. Laima Laučkaitė.
Parodos dizainas dr. Akvilė Aglickaitė.
Parodos koordinatorė Milda Pleitaitė.

Rengėjas:
M. K. Čiurlionio namai Vilniuje

Partneriai:
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka


Mūsų veiklą taip pat galite sekti:

Facebook | Instragram | Youtube | ČNaujienlaiškis


Kiti susiję straipsniai:

LRT Pakeliui su klasika: Pokalbis su parodos „Nuostabūs laiškai. M. K. Čiurlionio ir Marianos Veriovkinos korespondencija“ kuratore, dailėtyrininke dr. Laima Laučkaite

Nauja paroda „Nuostabūs laiškai“ – gruodžio 5 d.

#ČNaujienlaiškis | Stebuklų kupinas gruodis

 

Parodos atidarymo akimirkas užfiksavo fotografė Deinora Rudėnaitė.

Vaizdai: