Gruodžio 1 d. sukanka 60 metų, kai lietuvių kultūra neteko ankstyvojo modernizmo pradininkės, rašytojos, publicistės, pedagogės Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės (1886–1958). Minėdami šią sukaktį, Čiurlionio namai kviečia į paskutinį šių metų paskaitų-koncertų ciklo Sofijos siluetai vakarą.

 

Paskaita-koncertas „Čiurlionių opera Jūratė: ko nenugramzdino laikas?“ įvyks šių metų lapkričio 27 dieną 18 val. Paskaitoje klausytojai susipažins su Europos kultūroje pasklidusių siužetų apie žuviauodegės moters ir žmogaus susitikimą apžvalga, išgirs apie istorinės Lietuvos rašytojų bei kompozitorių mėginimus XIX–XX a. sandūroje siužetą apie Jūratę įgyvendinti kaip  muzikinį scenos kūrinį. Apmąstysime, kaip reikėtų apibūdinti šios legendos santykį su tautosakos paveldu, kiek įmanu atkurti libretą, kuo savitas Mikalojaus Konstantino ir Sofijos Čiurlionių sumanymas, kokie momentai baladiškam siužetui suteikia tragedijos bruožų, kaip tai susiję su ano meto sociokultūriniu kontekstu ir kūrėjų likimu. Paskaitą skaitys hum. m. dr. Nida Gaidauskienė.

 

Koncertinėje dalyje skambės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 1908–1909 m. Preliudai ir garsioji Fuga b-moll, siejami su operos sumanymu. Kūrinius atliks pianistas prof. Rokas Zubovas.

 

Nida Gaidauskienė – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslinė bendradarbė,  Lietuvos mokslų akademijos jaunųjų mokslininkų konkurso, Rimanto Ulevičiaus premijų laureatė, Lietuvos ir Vidurio Europos universitetuose bei mokslo institutuose studijavusi XX a. pradžios kultūros istoriją. Knygų „Mikalojus Konstantinas Čiurlionis Vilniuje“ (2016) ir „Čiurlionio namai Vilniuje“ (2017) sudarytoja ir bendraautorė.

 

Rokas Zubovas studijavo Lietuvos muzikos akademijoje, Čikagos De Paul universitete (JAV), H. Neihauzo institute Ciuriche (Šveicarija), stažavo pas profesorius A. Kuprevičių ir E. Auerį Klyvlende ir Blūmingtone (JAV). 1986 m. tapo M. K. Čiurlionio tarprespublikinio pianistų konkurso nugalėtoju. Daugiau nei du dešimtmečius dėstė JAV ir  Lietuvos aukštosiose mokyklose, ėjo atsakingas administracines pareigas, rengė viešas paskaitas-koncertus gimtoje šalyje, Europoje ir Amerikoje. Tarp atlikėjo įrašytų 8 kompaktinių plokštelių – visa M. K. Čiurlionio fortepijoninė kūryba. 2010 m. išrinktas įsimintiniausiu Kauno menininku. 2011 m. apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi. 2016 m. už nuopelnus Kauno ir visos šalies kultūrai apdovanotas 2-ojo laipsnio Santakos garbės ženklu. 

 

Renginio partneriai:

VšĮ Impetus musicus

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

 

 

Įėjimas nemokamas