Ar tikite, kad M. K. Čiurlioniui 150? Žmogus, aplenkęs savo laiką, šiandien sugrįžta šiuolaikinio meno ir muzikos kalba, kurią interpretuoja ir atlieka pasaulinio garso fortepijono, džiazo, elektroninės muzikos ir vizualiųjų menų žvaigždės.
2025-ieji metai paskelbti M. K. Čiurlionio metais, o šį reikšmingą įvykį globoja UNESCO ir Lietuvos Respublikos Seimas. Šiais jubiliejiniais metais M. K. Čiurlionio vardas skambės ne tik Lietuvos miestuose ir miesteliuose, bet ir užsienio valstybėse. Šalies kultūros erdvė pripildyta renginių, skirtų šiam didžiajam Lietuvos genijui – kūrėjui, kurio palikimas ir šiandien išlieka neįkainojamo kultūros lobyno dalimi.
Per šiuos metus lankytojai galės patirti ne vieną įsimintiną akimirką susitikdami su Čiurlionio kūryba, jo asmenybe ir gyvenimo istorija, palikimo prasmėmis bei šiuolaikinėmis interpretacijomis. Jubiliejinių metų atidarymas vyks sausio 20 d. Vilniaus Rotušėje, kur Sonata ir Rokas Zubovai pristatys specialiai šiai progai sukurtą programą „Čiurlionio pasaulis“. Šioje programoje susijungs M. K. Čiurlionio dailė, muzika, literatūra ir vizualiniai elementai, sukurdami daugialypę, įtaigią meninę patirtį.
Vasario mėnesį laukia filosofijos profesoriaus Naglio Kardelio paskaitų ciklas, skirtas apmąstyti Čiurlionio palikimą, o Vilniaus knygų mugėje bus pristatyta naujausių leidinių serija: knygos, vinilai ir kompaktiniai diskai, atspindintys šiuolaikinį žvilgsnį į Čiurlionio kūrybą. Taip pat ilgai laukta antroji Mildos Pleitaitės ir Kazimiero Momkaus knyga vaikams ir visai šeimai „Kastukas sugrįžo“, kurioje trumputės, įtaigiai pateiktos istorijos ir subtilūs piešiniai padės pažinti sudėtingą MKČ pasaulį – gyvą, nuoširdų ir tikrą. Pavasarį Čiurlionio namai taps erdve jaunųjų muzikos ir dailės interpretatorių pasirodymams, o vasarą per Lietuvą nusiris įspūdinga Čiurlionio liaudies dainų banga.
Rugsėjo mėnesį Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose vyks iškilmingi renginiai, kuriuose dalyvaus pasaulinio garso menininkai, pagerbsiantys Čiurlionio kūrybinį palikimą ir jo 150-ąsias gimimo metines. Festivalio „Pasaulio fortepijono žvaigždės sveikina M.K. Čiurlionį“ metu per vieną savaitę net 15 pianistų iš 9 šalių surengs daugiau nei 20 koncertų aštuoniuose Lietuvos miestuose. Šie koncertai bus papildyti atviromis meistriškumo pamokomis ir susitikimais su jaunimu.
Taigi, Čiurlionio metai žada gausią renginių programą, kuri kvies giliau pažinti šį neeilinį menininką ir jo indėlį į Lietuvos bei pasaulio kultūrą. Kviečiame aktyviai dalyvauti ir kartu pasitikti šį reikšmingą jubiliejų!
METŲ PRADŽIOS KONCERTAS
METŲ PROGRAMOS PRISTATYMAS
Muzika x Dailė x Pokalbiai
LEIDYBINĖS NAUJIENOS
NATŲ LEIDINYS
„M. K. ČIURLIONIS. KŪRINIAI FORTEPIJONUI. VISUMA“
Parengė ir redagavo Vytautas Landsbergis
Leidėjas M. K. Čiurlionio namai
„Didžiausioji ir turtingiausioji Čiurlionio muzikos palikimo dalis, tai jo kūriniai fortepijonui.“ – Prof. Vytautas Landsbergis.
KNYGA VAIKAMS IR VISAI ŠEIMAI
„KASTUKAS SUGRĮŽO“
Autoriai Milda Pleitaitė ir Kazimieras Momkus
Dailininkė Vaida Kunigėlytė
Leidėjas M. K. Čiurlionio namai
„O saulei nusileidus už kadagių kalnelio supras – kad saulė liko šviesti! Šviesti kiekvienam, kas pažins M. K. Čiurlionį.“ – knygos autorė Milda Pleitaitė.
CD
„KETURIOS MEDITACIJOS“
Pianistas Rokas Zubovas
Leidėjas Impetus musicus
„Sekti Čiurlioniu. Jo mintimis, gyvenimo istorija, pasinerti į jo garsus ir spalvas. Toks buvo planas. Čia – rezultatas.“ – pianistas Rokas Zubovas.
Šias ir kitas naujienas galėsite įsigyti Vilniaus knygų mugėje, o vėliau – M. K. Čiurlionio namuose ir mūsų partnerių vietose.
FESTIVALIS
Festivalio metu per vieną savaitę net 15 pianistų iš 9 šalių surengs daugiau nei 20 koncertų aštuoniuose Lietuvos miestuose. Šie koncertai bus papildyti atviromis meistriškumo pamokomis ir susitikimais su jaunimu. Netrukus pristatysime išsamesnę informaciją apie kiekvieną atlikėją ir jų programas.
Projektą finansuoja:
Lietuvos kultūros taryba
Vilniaus miesto savivaldybė
Rengėjai:
M. K. Čiurlionio namai Vilniuje
VšĮ „Tytuvėnų festivalis“
Bilietų platintojai: Kakava.lt | Bilietai.lt
M. K. ČIURLIONIO METŲ PROGRAMOS SVETAINĖ
M. K. Čiurlionio vardo konkursas Ukrainoje
Vyriausybė patvirtino M. K. Čiurlionio 150-ųjų gimimo metinių minėjimo nacionaliniu ir tarptautiniu mastu 2024–2026 metais veiklos planą.
„Šis meno genijus yra unikalus kūrėjas ne tik Lietuvos, tačiau ir Europos meno istorijoje. Todėl, tikiu, kad kiekvienas nuoširdžiai prisidės prie programos įgyvendinimo ir žinią skleis ne tik Lietuvoje, bet ir svetur. Džiaugiuosi, kad originalūs metinių minėjimo programos sumanymai leis giliau ir plačiau suvokti menininko asmenybę ir kūrybą, o sumanymų įvairovė paskatins kiekvieną mūsų atrasti savo Čiurlionį“, – sakė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Minėjimo plane išskirtos 129 veiklos – pagrindiniai minėjimo metų akcentai, projektai, skirti įamžinimui ir atminčiai, meno renginiai, edukaciniai sumanymai, knygų leidybos ir mokslo projektai, bendruomenių ir regionų iniciatyvos – visapusiškai pristato M. K. Čiurlionio asmenybę, kūrybą ir jo gyvenimo istorinį laikmetį. Programoje – daugiau kaip 10-yje Lietuvos miestų, Lenkijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Japonijoje ir kitose valstybėse vyksiantys menininko kūrybai dedikuoti ir bendruomeninę dvasią stiprinantys renginiai, koncertai, parodos, iškilminga M. K. Čiurlionio jubiliejaus minėjimo savaitė, įtraukti ir tokie Čiurlionio vizijas primenantys projektai kaip jo kūrinio skambesys pasauliui iš Tarptautinės kosminės stoties.
„Man nepaprastai džiugu, kad mūsų tautos vizionieriui – M. K. Čiurlioniui – 2025 metais skirsime deramą dėmesį, kurio jis taip ir nesulaukė savo gyvenimo metais. Džiaugiuosi, kad galėsime iš naujo reflektuoti ir atrasti gausų jo kūrybinį palikimą. Dėl to dėkoju visiems, kurie prisidėjo prie šios programos rengimo, o ypatingai tiems, kurie ateinančiais metais rūpinsis klotinga Čiurlionio vardo sklaida Lietuvoje ir už jos ribų“, – sakė Ministrės Pirmininkės patarėja kultūros klausimais dr. Gabrielė Žaidytė.
Programoje išskirtinis dėmesys skiriamas šių dienų aktualijų kontekstui, siekiama, kad informacija apie M. K. Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines būtų skleidžiama Lietuvoje ir užsienyje, bendradarbiaujant su užsienio valstybių institucijomis ar organizacijomis, Lietuvos diplomatinėmis atstovybėmis. Be to, siekiama, kad informacijos sklaida tęstųsi net ir pasibaigus jubiliejiniams metams.
Plano projektas buvo pristatytas ir jam pritarė Lietuvos Respublikos Vyriausybės M. K. Čiurlionio vardo ir kūrybos paveldo įprasminimo ir sklaidos komisija. Vėliau jis buvo tikslinamas atsižvelgiant į išanalizuotus ministerijų, įstaigų, organizacijų ir kitų suinteresuotų institucijų pateiktus pasiūlymus.
Su planu galima susipažinti čia, išsamus plano pristatymas visuomenei planuojamas Čiurlionio gimimo mėnesį – rugsėjį.
M. K. Čiurlionio namų projektai įtraukti į metinių minėjimo veiklos planą:
- Suorganizuoti teatralizuotą koncertinę programą „M. K. Čiurlionio dainų banga“ 10-yje šalies miestų. Partneris: Nacionalinė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykla;
- Suorganizuoti festivalį „Pasaulio fortepijono žvaigždės sveikina M. K. Čiurlionį“. Bendraorganizatorius: VšĮ Tytuvėnų festivalis;
- Surengti parodą „Čiurlionis ir Vilnius“, siekiant M. K. Čiurlionį aktualizuoti kaip centrinę lietuvių kultūros modernėjimo figūrą XX a. pradžios Vilniuje. Paroda pasakos apie M. K. Čiurlionio Vilnių. Joje bus eksponuojama apie 100 unikalių eksponatų iš įvairių Lietuvos atminties institucijų ir privačių kolekcijų, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvai ir jos kultūros istorijai. Bendraorganizatorius: Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus;
- Perleisti Vytauto Landsbergio redaguotą leidinį „Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Kūriniai fortepijonui. Visuma“;
- Publikuoti moksliniais tyrimais pagrįsto rinkinio „Visa Čiurlionio muzika“ I tomą, paskelbiant rekonstruotą autentišką simfoninės poemos „Miške“ muzikinį tekstą su analitiniais komentarais, lietuvių, anglų ir vokiečių kalbomis. Bendraorganizatorius: Lietuvos muzikos ir teatro akademija;
- Išleisti M. K. Čiurlionio muzikinių kūrinių transkripcijų leidinį. Vykdytojai: Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Lietuvos kompozitorių sąjunga, VšĮ Lietuvos muzikos informacijos centras, M. K. Čiurlionio namai;
- Publikuoti moksliniais tyrimais pagrįsto rinkinio „Visa Čiurlionio muzika“ II tomą, paskelbiant rekonstruotą autentišką simfoninės poemos „Jūra“ muzikinį tekstą su analitiniais komentarais, lietuvių, anglų ir vokiečių kalbomis. Bendraorganizatorius: Lietuvos muzikos ir teatro akademija;
- Publikuoti moksliniais tyrimais pagrįsto rinkinio „Visa Čiurlionio muzika“ tomus, paskelbiant rekonstruotus autentiškus kūrinius fortepijonui, chorui, kamerinės muzikos kūrinius ir kt. Bendraorganizatorius: Lietuvos muzikos ir teatro akademija;
- Perleisti knygą „Karaliai šiandien mums pasakas seka“, tiražą skiriant pasaulio lietuvių bendruomenėms. Bendraorganizatorius: Užsienio reikalų ministerija;
- Organizuoti Lietuvos muzikos kolektyvų gastroles užsienyje: „Warsaw Beethoven Easter Festival“ Lenkijoje (2025 m. balandis); „De Singel Concert Hall“ Antverpene, Belgijoje (2025 m. koncertų sezonas). Vykdytojai: koncertinė įstaiga Lietuvos nacionalinė filharmonija, M. K. Čiurlionio namai, Lietuvos kultūros institutas.
Mūsų veiklą taip pat galite sekti / Connect with us: