Pristatome dvi edukacines – menines programas, kurios šiais metais buvo patvirtintos Kultūros paso ekspertų komisijos ir įtrauktos į bendrą Kultūros paso paslaugų rinkinį.

Čiurlionio namų direktorius Rokas Zubovas

Meninė–edukacinė programa „Čiurlionio muzikos pasaulis“

Pagrindinis meninės–edukacinės programos „Čiurlionio muzikos pasaulis“ tikslas – suprantamai, patraukliai ir paveikiai supažindinti 5 – 12 klasių moksleivius su M. K. Čiurlionio kūryba ir asmenybe. Čiurlionis iki šių dienų išlieka labiausiai pasaulyje pripažintu Lietuvos kūrėju, asmenybe, kuri savo kūryba ir asmenybe paliko nepaprastai gilų įspaudą visoje Lietuvos kultūros raidoje bei lietuviškoje tautinėje savimonėje.

Į muzikinę paskaitą–koncertą „Čiurlionio muzikos pasaulis“ istoriniuose M. K. Čiurlionio namuose kviečia pianistas, didžiojo Lietuvos genijaus proanūkis, Rokas Zubovas. Derindamas pasakojimą ir skambindamas Čiurlionio fortepijoninius kūrinius, pianistas pristato pagrindinius kūrėjo įkvėpimo šaltinius, kurie nuspalvina visą jo muzikinę ir dailės kūrybą, padeda suprasti jo muzikos ir dailės kūrinių kalbą ir simboliką, atskleidžia muzikos ir dailės bendrystės aspektus.

Istorinė aplinka taip pat padeda moksleiviams emociškai pajusti lietuviškojo atgimimo sąjūdžio Vilniuje gimimą ir jo siekius. Pianistas, labai patyręs edukatorius, atlikęs ir įrašęs visą M. K. Čiurlionio kūrybą, ją pristatęs daugelyje pasaulio šalių, jautriai prisitaiko prie moksleivių pasirengimo suvokti paprastesnes, ar labiau subtilias estetines ir kultūrines temas, derina savo pasakojimą su pedagogų pageidavimais, visada siekia pristatyti Čiurlionio kūrybą kultūriniame ir istoriniame kontekste.

Paskaitos–koncerto pabaigoje moksleiviai kviečiami atsakyti į klausimus, susijusius su girdėtais ir aptartais Čiurlionio kūriniais bei istoriniais faktais, o teisingai atsakiusiųjų laukia čiurlioniški prizai.

SVARBU: Šią paslaugą galite rezervutoti / užsakyti tik Kultūros paso svetainėje (nuoroda).

 

Dr. Nida Gaidauskienė

Tautos kultūrinis proveržis XX a. pr. Vilniuje. Kelionė M. K. Čiurlionio ir S. Kymantaitės pėdomis

Tautos kultūrinis proveržis nebūtų įmanomas be jame dalyvaujančių žmonių santalkos, todėl kelionė M. K. Čiurlionio ir S. Kymantaitės pėdsakais persipins su pasakojimais apie tris brolius Vileišius ir jų namuose vykusius lietuviškus vakarus, apie J. Basanavičių, M. Sleževičių, M. Römerį, G. Landsbergį-Žemkalnį, A. Smetoną, J. Tumą-Vaižgantą, J. Tallat-Kelpšą, M. Piaseckaitę-Šlapelienę, F. Bortkevičienę ir kt. Aiškės net šešių lietuvių draugijų iniciatyvos ir konkurencijos, tiesiogiai skatinusios M. K. Čiurlionį (ir jo vadovaujamą chorą) viešai koncertuoti, organizuoti dailės parodas, finansiškai rėmusios jo sumanytą muzikinį konkursą, sudariusios galimybes sistemingai rinkti lietuvių liaudies dainas.

Atskiras pasakojimas lauks prie šv. Mikalojaus bažnyčios – pirmosios lietuvių santalkos vietos Vilniuje, ir namo, kuriame išspausdintas ankstyviausiojo lietuvių dienraščio „Vilniaus žinios" pirmasis numeris. Moksleiviai išgirs, kaip atrodė anuometinis lavinimasis – nuo privačių pamokų, kokias teikė ir S. Kymantaitė M. K. Čiurlioniui, iki pirmosios oficialiai Vilniuje įteisintos mokyklos, sužinos, koks gyvenimas vyko Rusijos imperatoriškosios draugijos muzikos mokykloje, kur vaikai mokėsi dailės.

Smalsumą žadins istorijos apie lietuviškus spektaklius – ekskursijos dalyviai sužinos ne tik ką to meto žmonėms reiškė teatras, bet ir kokie nuotykiai yra vykę scenoje ir užkulisiuose. Keliaudami įtrauksime vaizduotę – patirsime, kaip atrodė anuometinės gatvės, jų praeiviai, kokiomis susisiekimo priemonėmis jie naudojosi. Vadovės klausimai, kuriais bus galima laimėti prizus, padės prisiminti žinotus faktus ir įtvirtinti įgytas žinias.

Eksursijos trukmė – 2 val., per kurias įveiksime 3 km maršrutą. Esant nepalankioms oro sąlygoms (dažniausiai lapkričio – vasario mėnesiais) siūlysime analogišką pasakojimą Čiurlionio namuose, gausiai iliustruojamą skaidrėmis.

Edukaciją veda Dr. Nida Gaidauskienė, kuri yra įgijusi vyr. mokytojo, mokytojo-metodininko kvalifikacijas.

SVARBU: paslauga bus teikiama tik nuo kitų metų.

 

Kultūros pasas – priemonė visų Lietuvos mokinių, besimokančių pagal bendrojo ugdymo programas, kultūros pažinimo įpročiams ugdyti ir jų kultūros patirčiai plėsti, teikiant jiems atitinkamas kultūros ir meno paslaugas (plačiau).

Kultūros pasą iniciavo ir įgyvendina Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

 

Mūsų veiklą taip pat galite sekti / Connect with us:

Facebook | Instragram | Youtube | ČNaujienlaiškis

 

Kiti susiję straipsniai:

Nauja edukacinė programa „Nepažintas Sofijos Kymantaitės–Čiurlionienės pasaulis“