#Ciurlionis150

Ar tikite, kad M. K. Čiurlioniui 150? Žmogus, aplenkęs savo laiką, šiandien sugrįžta muzikos kalba, kurią interpretuoja ir atlieka pasaulinio garso fortepijono, džiazo ir elektroninės muzikos žvaigždės. Įspūdingą tarptautinių talentų komandą iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados, Norvegijos, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos ir kitų šalių paruošęs festivalis „Pasaulio fortepijono žvaigždės sveikina M. K. Čiurlionį“ kvies į koncertus visoje Lietuvoje. Pasirodymai bus surengti svarbiausiuose Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Visagino, Plungės, Druskininkų kultūros židiniuose. Vilniuje didieji festivalio atidarymo ir uždarymo gala koncertai vyks Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Čiurlionio muzika taip pat skambės Vilniaus senajame teatre, Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertų salėje, „Dūmų fabrike“, kultūros bare „Kablys“ ir M. K. Čiurlionio namuose.

Nuo 2020-ųjų Tytuvėnų festivalis, Nacionalinė filharmonija ir M. K. Čiurlionio namai Vilniuje rengia Mikalojaus Konstantino Čiurlionio (1875–1911) gimimo dienos koncertus. Toks įdirbis – kelerius metus kurta tradicija minėti unikalų Lietuvos menininką klausantis įžymių Lietuvos ir užsienio pianistų – leido 2025 metų rugsėjį, pasitinkant M. K. Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines, pakviesti melomanus į vieną didžiausių fortepijoninės muzikos festivalių Baltijos šalyse. Kiekviename festivalio vakare M. K. Čiurlionį sveikins vis kitos pasaulinės žvaigždės.

Rugsėjo 17 dieną festivalio atidarymo koncerto Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje pirmoje dalyje pasirodys Lietuvos publikai puikiai pažįstamas ukrainiečių kilmės pianistas iš Kanados Dmitrijus Levkovičius, kuris jau spėjo pasidalinti susižavėjimu Čiurlionio fortepijonine kūryba bei jos atlikimu pakerėti klausytojų širdis. Kaip teigia atlikėjas, „harmoninga kalba, polifoninis mąstymas ir išskirtinis kūrėjo balsas negali būti lengvai lyginami su kitų kompozitorių opusais“.

Antroje koncerto dalyje skambins pirmą kartą į Lietuvą atvykstantis vienas geidžiamiausių ir ryškiausių savo kartos pasaulio pianistų iš JAV George‘as Li. Grakštumu, elegancija bei aukščiausio lygio virtuoziškumu ir interpretacijos gelme, gerokai viršijančia savo amžių, George‘as Li pakerėjo muzikos kritikus, o kaip pažymi „New York Times“, „grojime susipynęs jaunatviškas impulsyvumas ir aukščiausio lygio meistrystė“ subūrė itin platų gerbėjų ratą.

Rugsėjo 18 dieną Vilniaus senajame teatre, kuris turi išskirtinę akustiką fortepijoniniams rečitaliams, M. K. Čiurlionį sveikins JAV gyvenantis lietuvių pianistas, „Grammy“ nominantas Andrius Žlabys ir Norvegijos superžvaigždė Hovardas Gimse, turintis drąsų ir itin platų repertuarą. Abiejų pianistų muzikalumas ir meninė įtaiga nuolat sulaukia pačių aukščiausių įvertinimų ne tik festivaliuose ar konkursuose, bet ir nuolatos yra lydimi teigiamų kritikų recenzijų. „The New York Sun“ Andrių Žlabį įvardino „šviečiančia pianistų viltimi“, o jo grojimą „The Strad“ apibūdino kaip „tiesiog virtuozišką“, išgaunamą garsą – „dosnų ir visa apimantį“ („The Philadelphia Inquirer“). Britų naujienų portalas independent.co.uk nuostabiai apibendrino ir pažymėjo Hovardo Gimse išskirtinumą: „Retai išgirsime pianistą, grojantį taip be pastangų, kaip Hovardas Gimse. Grojimas, regis, jam paklūsta natūraliai ir jis gali pilnai pasinerti į save.“ Šį vakarą Vilniaus senasis teatras taps užburiančios interpretacijos erdve, kurioje daugiasluoksnis Čiurlionio muzikos suvokimas pasireikš aukščiausiu lygmeniu.

Rugsėjo 19-ąją kultūros bare „Kablys“ projektas „Begaliniai horizontai“, sukurtas specialiai Lietuvos sezonui Prancūzijoje ir pristatytas koncertuose Montpellier regione, 2025 metais, kelios dienos iki M. K. Čiurlionio gimtadienio, vienam vakarui sugrįš į Vilnių. Projektas apjungia įvairių sričių menininkus: pianistą Roką Zubovą, elektroninės muzikos kūrėją Philą Voną, elektrine viola da gamba griežiančią Justine Ribiere, vizualinių instaliacijų kūrėją Akvilę Anglickaitę bei garso inžinierių Giedrių Kriūną. 150-osioms lietuvių genijaus M. K. Čiurlionio metinėms skirtas projektas siekia atskleisti jo kūrybos gylį, neaprėpiamumą ir nepavaldumą laikui bei erdvei. Pasitelkę šiuolaikines kūrybines ir technologines priemones, menininkai sukurs patyriminę erdvę, kurioje Čiurlionio muzika ir vaizdinė kūryba taps tiltu tarp praeities ir dabarties.

Rugsėjo 21-ąją pirmą kartą M. K. Čiurlionio gimtadienio koncertas įvyks Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertų salėje, kurioje dvi pasaulio muzikos garsenybės pakvies į kelionę po M. K. Čiurlionio, E. Griego, M. Ravelio, F. Liszto ir C. Franko muziką. Klausytojų lauks unikali galimybė išgirsti pirmą kartą į Lietuvą atvykstančią superžvaigždę iš Prancūzijos Lucasą Debargue. „Nuo Glenno Gouldo vizito Maskvoje ir Vano Cliburno pergalės Čaikovskio konkurse Šaltojo karo įkarštyje, joks užsienio pianistas nebuvo iššaukęs tokio pasisekimo ir klausytojų siautulio kaip LucasoDebargue pasirodymas 2015 metų Čaikovskio pianistų konkurse“, – rašė „The Huffington Post“. Vakarą pradės pianistas Aleksejus Volodinas (Ispanija), kuris, skirtingai nuo daugelio garsių muzikantų, atsisėdęs prie instrumento moka rasti aukso vidurį tarp prasmės ir emocijų, jautraus prisilietimo ir nepriekaištingos technikos. „The Classical Source“ pianistą apibūdina kaip nuostabų menininką, „išlukštenantį prasmės ir išraiškos klodus visame, ką groja, užkabinantį pasakiškai diskretišku virtuoziškumu.“ Klausytojų laukia harmoningas, bet tuo pačiu kūrybinio siautulio kupinas pasirodymas. Vienas kitą puikiai papildantys atlikėjai nepaliks abejingų.

Festivalio „Pasaulio fortepijono žvaigždės sveikina M. K. Čiurlionį“ pabaigoje M. K. Čiurlionio gimtadienio dieną, rugsėjo 22-ąją, muzikos mylėtojai bus kviečiami į iškilmingą koncertą Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Koncerto metu net penki pasaulinį pripažinimą pelnę pianistai švęs lygiai prieš 150 metų Varėnoje gimusį M. K. Čiurlionį, tapusį lietuviškos kultūros ir identiteto ambasadoriumi visame pasaulyje, bei jo muziką. Festivalio kulminacinį momentą kurs bei Čiurlionio fortepijoninės muzikos retrospektyvos pristatymą atliks Andrew Brownellas (JAV), vienintelis amerikiečių pianistas, pelnęs laureato vardą didžiajame J. S. Bacho konkurse Leipcige, Gustavas Piekutas (Danijos Karalystė), „gebantis pasiekti idealų balansą tarp techninio tikslumo ir už atlikėjiškų ribų išeinančio genialumo“ (BBC), bei jauni, bet jau žymūs ir prestižinėse pasaulio salėse pasirodantys pianistai Szymonas Nehringas (Lenkija) ir Dmitry Mayboroda (Vokietija). Vakarą užbaigs muzikinė fantazija „Pokalbis, kurio niekada nebuvo“, atliekama vieno pagrindinių Čiurlionio palikimo puoselėtojų pasaulyje, pianisto ir kompozitoriaus proanūkio Roko Zubovo.

Festivalis „Pasaulio fortepijono žvaigždės sveikina M. K. Čiurlionį“ kviečia 2025 metais prisijungti prie unikalios muzikos šventės, skirtos Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ajam jubiliejui paminėti, kurioje susipins genijaus kūryba ir geriausių pasaulio pianistų meistrystė. Muzikos įžymybės iš Lietuvos ir užsienio pristatys Čiurlionio muzikos gelmes ir tarptautinį kultūrinį skambesį. Rugsėjo mėnesį koncertai vyks didžiausiuose šalies miestuose ir ypatingose erdvėse, o programoje – ne tik gala pasirodymai, bet ir daugybė kitų neeilinių koncertų, įtraukiančių įvairias muzikos formas – nuo klasikos iki novatoriškų interpretacijų, klausiančių: ar tikite, kad M. K. Čiurlioniui 150?

Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.

Rengėjai:
M. K. Čiurlionio namai Vilniuje
VšĮ „Tytuvėnų festivalis“
Lietuvos nacionalinė filharmonija

Bilietų platintojai: Kakava.lt | Bilietai.lt

Pirmieji bilietai:
2025.09.18 18:30 Andrius Žlabys (Lietuva), Hovardas Gimse (Norvegija) Vilniaus senajame teatre;
2025.09.19 20:00 „Begaliniai horizontai“ kultūros bare „Kablys“ (Lietuva / Prancūzija);
2025.09.21 18:00 Lucas Debargue (Prancūzija), Alexei Volodin (Ispanija) LVSO koncertų salė.

 

Mūsų veiklą taip pat galite sekti:

Facebook | Instragram | Youtube | ČNaujienlaiškis

 

Kiti susiję straipsniai:

Justas Šervenikas: „norime, kad Čiurlionį grotų pianistai, apie jį anksčiau nė negirdėję.“

Tarsi kelionė: Szymono Nehringo rečitalis, skirtas Čiurlionio gimtadieniui (2024)

„M. K. Čiurlionio gimtadieniui“ – fortepijono žvaigždės Dmitrijaus Levkovičiaus rečitalis Nacionalinėje filharmonijoje (2023)

Čiurlionio gimtadieniui: Pianisto Alexejaus Volodino rečitalis Nacionalinėje filharmonijoje (2022)

Specialus interviu P. Laulas: Čiurlionio kūriniai žavi nesuvaidintu nuoširdumu ir švara (2021)

Vaizdai: