Pristatytas Vilniaus galerijų savaitgalis / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.

Ketvirtadienį, rugsėjo 9 d., prasideda šeštasis, M. K. Čiurlionio namams pirmasis, Vilniaus galerijų savaitgalis! Šiemet jis ragins leistis į pažintį su šiuolaikiniu menu ir drauge įminti mįsles.

 
Renginio organizatoriai apie tai, ko tikėtis VGS savaitgalio metu, skaitykite LRT naujienų portale.
Plačiau apie projektą Čiurlionio namuose: Specialus VGS projektas – paroda „Kita oda“
 
 
Renginio organizatoriai subūrė daugiau nei 30 dalyvių – muziejų, galerijų ir eksperimentinių erdvių. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami lankytis parodose, dalyvauti ekskursijose, edukacijose, išklausyti diskusijų ir net pašokti.
 

Vilniaus galerijų savaitgalį (VGS) inicijuoja ir organizuoja Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga. Šis užsienyje populiarus renginys Vilniuje pirmą kartą įvyko 2016-aisiais, siekiant pristatyti visuomenei šiuolaikinio meno procesus, autorius ir erdves, į įprastus maršrutus įrašyti naujus kultūrinius taškus. Renginio kuravimas antrą kartą patikėtas menininkei Akvilei Anglickaitei.

„Tema – mįslės – yra apimanti Kito, kitokio, diskusijų dėl gėjų teisių, pabėgėlių kampą. Mūsų šūkis – susipažinkime, nes kartais ir menininkai yra tie nepažinti, neaišku būna, ką jie veikia. Menininkai, įsikūniję į Kito vaidmenį, pasiūlo, kaip priimti kitokio buvimą šalia“, – kalbėjo Vilniaus galerijų savaitgalio ir specialios parodos „Kita oda“ kuratorė A. Anglickaitė.

Jau pirmąją renginio dieną, ketvirtadienį, vyks penki parodų atidarymai – personalines ir grupines ekspozicijas pristatys galerijos „Atletika“, „Vartai“, „Editorial“, retam pažįstama nauja erdvė „Naugarduko 20A“ bei M. K. Čiurlionio namai. Pastarieji tapo ir specialios Vilniaus galerijų savaitgalio parodos „Kita oda“ namais. Kuratorės A. Anglickaitės teigimu, norėta naujai pažvelgti į namų erdvės specifiką ir dar iki pandemijos iškilusią, o jos metu tik sustiprėjusią netikrumo situaciją.

A. Anglickaitė teigė, kad renginio organizatoriai nesikiša į galerijų parodas. „Norėjosi koncentruotis į temą apie kitą specialioje parodoje. Labiau rūpėjo kito įvairumas – ar LGBT, ar subkultūros, pvz.: Daukšos Bigfootai – padaro mažas skulptūrėles, jie patys jas neva palieka. Žygimantas Augustinas užmauna savo raumenyną ant puodo. Adomo Danusevičiaus darbai netiesiogiai, per juslines patirtis gal siejasi su LGBT tematika. Jokūbas Vaicekauskas panaudoja dirbtinio intelekto perspektyvą. Čiurlionis Varšuvoje buvo kitas, į Lietuvą sugrįžo kaip kitas“,– pasakojo A. Anglickaitė.

Paroda yra tarsi 7 kelio filmo scenarijai, kurių autoriai savo herojus apgyvendina skirtingose laiko atkarpose nuo mitinių iki šių laikų. Kūrinius pristatys pripažinimo sulaukę ir savo kūrybinį kelią dar tik pradedantys skirtingų kartų menininkai: Žygimantas Augustinas, Evelina Bernatonytė, Adomas Danusevičius, Tomas Daukša, Ainė Petkūnaitė, Jokūbas Vaicekauskas ir Jokūbas Verbickas.

Kaip pastebi A. Anglickaitė, prancūzų filosofas Emmanuelis Lévinas, kai iškilo nacionalizmo banga, buvo kito pusėje, dėl to ir jo filosofija yra apie kitą. „Kitas – nesuprastas mums, kuris netelpa į bendrą naratyvą. Menininkai stengiasi griauti egzistuojančius didžiuosius naratyvus ir kuo daugiau kalbėti apie mažuosius“, – tikina A. Anglickaitė

Visą straipsnį skaitykite LRT.lt

 

Mūsų veiklą taip pat galite sekti / Connect with us:

Facebook | Instragram | Youtube | ČNaujienlaiškis

 

Kiti susiję straipsniai:

M. K. Čiurlionio namų darbo laikas Vilniaus galerijų savaitgalio metu

Specialus Vilniaus galerijų projektas – paroda „Kita oda“ Čiurlionio namuose

6-asis Vilniaus galerijų savaitgalis: mįslės ir jas įminti padėsiantys meno kūriniai

ČNaujienlaiškis | Rudens sezonas M. K. Čiurlionio namuose