Čiurlionio namuose pradedame naują pokalbių ciklą „Vilniaus istorijos etiudai“, kurio pagrindinė šerdis – Vilniaus miesto istorijos, mininčios praeities, dabarties ir ateities metamorfozes. Koks Vilnius buvo anksčiau bei ką mena senosios miesto istorijos, iš kurių šiandienos žmogus gali pasimokyti ar net garsiai pasijuokti, kokią jos įtaką turi šiandienos žmogui, šiandieniniam Vilniaus miesto gyventojui?
Vilniaus miesto istorijos, M. K. Čiurlionio gyvenimas Vilniaus mieste – tai pagrindinė mūsų šių metų tema, kurią pradėjome jau rugsėjo 10 dieną, Čiurlionio namuose pristatydami garsaus Lietuvos fotografo, istoriko, Nacionalinės premijos laureato Stanislovo Žvirgždo fotografijų parodą, kurią autorius ruošė kelerius metus. Parodoje eksponuojamos fotografijos, kurios jau dabar mini kelerių metų skirtumą nuo šiandienos gyvenimo, kalba apie pasikeitusią miesto išvaizdą, o jos istorinis naratyvas, rodos, stiprėja su kiekviena akimirka, todėl žiūrėdami į Žvirgždo fotografijas galime matyti dualistinį istorijos pristatymą. Žvirgždas kalbėdamas apie M. K. Čiurlionio praeitį, jo lankytinas Vilniaus vietas, tuo pačiu kalba ir apie mūsų pačių praeitį, mūsų lankytinas vietas, jų nepaliaujamą kaitą bei transformacijas, kurių atspindys matomas ir žmoguje, jo aplinkos suvokime.
Pirmasis naujojo susitikimų ciklo „Vilniaus istorijos etiudai“ svečias fizikas, mokslo istorikas, etnologas, fizikos mokslų daktaras Libertas Klimka. Vakare su meno istoriku kalbėsimės apie rimtas, juokingas ir graudžias senojo Vilniaus istorijas. Dr. Libertą Klimką kalbins mūsų namų direktorius Rokas Zubovas, kuris M. K. Čiurlionio gimtadieniui paminėti skirtame koncerte Subatos vakaronė išsakė mintį: „Norime Vilnių užpildyti Čiurlionio dvasia. Mes esame didžiųjų vaikai, kurie tą dvasią turi toliau skleisti“. Todėl šio pokalbių ciklo metu Čiurlionio namuose bus kalbama ne tik apie M. K. Čiurlionį, bet taip pat apie Vilnių, apie tą erdvę, kurioje kūrėsi pirmieji kultūriniai Lietuvos momentai. Dabar tai mūsų erdvė, kurią turime puoselėti ir niekada nepamiršti, kad tomis gatvėmis vaikščiojo ir mūsų didieji žmonės.
Vilnius – viena populiariausių pastarojo meto lietuvių literatūros temų. Miestą iš naujo atrasti siūloma ir grožinės literatūros kūriniuose, ir dokumentikoje, ir atsiminimuose bei esė. Neišimtis ir Čiurlionio namai – mūsų naujojo sezono pagrindinė tema – Vilniaus miestas. Beveik visi susitikimuose dalyvausiantys autoriai rašė iš meilės Vilniui, iš noro, svajonės, o kartais net iš įniršio jį atgaivinti. Kartais atrodo, kad jie rašė apie skirtingus miestus, bet iš tiesų tai apie Vilnių, mūsų Vilnių.
Susitikimas vyks š. m. spalio 9 d. 18 val.
Daugiau informacijos apie renginį skaitykite ČIA.