Tą gali ir daro didžioji fotografų brolija. Jie tampa tikraisiais metraštininkais.
V. Landsbergis
Š. m. lapkričio 5 d. (antradienį) 18 val. M. K. Čiurlionio namai Vilniuje pristato šiauliečio Ričardo Dailidės fotodokumentikos parodą „Iš praeities atgimstantys...(1974–1994 m.)“. Parodoje eksponuojamos fotografijos buvo sukurtos R. Dailidei lankantis Druskininkuose, M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje 1974 – 1994 metų laikotarpiu. Būtent čia fotografas sutiko ir užfiksavo iškilias asmenybes, kurias dabar galite pamatyti šioje parodoje: tai architektas Vytautas Žemkalnis – Landsbergis, kompozitorius Vladas Švedas, dailininkas Augustinas Savickas, pianistas Jurgis Bialobžeskis, poetas Sigitas Geda ir kiti meno pasaulio šviesuliai, kuriuos įkvėpė magiškas M. K. Čiurlionio genijaus pasaulis.
Bene daugiausia parodoje dėmesio skiriama menininkui Algimantui Švėgždai: jam skirtas penkių fotografijų ciklas. Atranda parodoje savo vietą ir nenuilstantys M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus Druskininkuose puoselėtojai: menotyrininkas Adelbertas Nedzelskis ir ,,namelius” sutvėrusi jaunesnioji genijaus sesuo Valerija Čiurlionytė–Karužienė. Fotografo sustabdyta akimirka leidžia šiandien iš naujo susitikti su labai svarbiais Lietuvos kultūros istorijai žmonėmis, nemaža dalis kurių jau išvykusi anapilin – tai tarsi dedikacija jiems, siekis pasirūpinti, kad šios asmenybės ir jų darbai nebūtų nukloti užmaršties dulkėmis.
Foto metraštininkai
Rašytojai rašo, skaitytojai galbūt skaito. Istorikai pamąsto, kad jiems dar ne laikas. Kai ką prišokę įamžina filmininkai.
O kas ištisai ir viską? Tą gali ir daro didžioji fotografų brolija. Jie tampa tikraisiais metraštininkais.
Vieno jų darbus matome šioje „Iš praeities atgimstantys...“ parodoje.
Ričardas Dailidė turėjo polinkių ir galėjo tapti daug kuo, bet nujaučiamas Lietuvos Atgimimas pašaukė: fotografuok viską.
Taip susikaupė jo individualus tėvynės įvykių metraštis, kai kada praskleidžiamas. Susigrupavęs, tyčia ar savaime, tam tikromis temomis. Viena jų – Čiurlionis.
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis buvo svarbus, dvasią palaikantis okupuotos Lietuvos atgimimo šaltinis. Jo menas bylote byloja: būk savimi. Tada ir Lietuva liks savimi.
Būk laisvas, ir ji liks ir bus laisva.
Įvykiai dėl Čiurlionio, su Čiurlioniu, apie Čiurlionį tekėjo savo likimo vaga, juos verta matyti kaip dalį Lietuvos būties. Visai natūralu, kad paroda atidaroma Čiurlionio namuose.
Yra apie ką mąstyti ir dėl ko gyventi.
Vytautas Landsbergis
Apie šioje Ričardo Dailidės fotodokumentikos parodoje „Iš praeities atgimstantys...(1974–1994 m.)“ eksponuojamus fotografinius momentus jautriai atsiliepia filosofas Jurgis Dieliautas:
Laiko išbandymus išlaikę vizualiniai įspūdžiai šiose fotografijose veda į aplinką, į vietą, į apsuptį kur menamas pats M. K. Čiurlionis. Bet tai nėra visapusiška chronologija, tai greičiau menininko fotografo parafrazė. Parafrazė liudijanti svarbias menininko buvimo Lietuvoje vietas. Atrama yra gimtosios vietos, su muzikine veikla susijusios vietos. Iš muziejinės aplinkos mus veda tolyn begalės analoginių sąsajų, aplinkybių vingių į jau istorinėms tapusias vietas. Žanriniu požiūriu tai reportažai, improvizaciniai reportažai iš dabarties vietos, iš jau dabar pakitusios dabarties į išliekančią atmintį. Nėra tai griežtai pabrėžiamas pats memorialumas, bet visi akcentai suteikiami apsupties išraiškoms.
Ričardas Dailidė (g. 1937 m.) – Lietuvos fotomenininkas, nuo 1973 m. Lietuvos Fotomenininkų sąjungos narys. Dvi kadencijas buvo renkamas į fotografų kūrybinės organizacijos bei Šiaulių miesto kultūros tarybos narius. 2005 m. Kultūros ministerija jam suteikė meno kūrėjo statusą. R. Dailidė surengė virš 50 personalinių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Reprezentavo Lietuvos fotografiją grupinėse parodose: Vokietijoje, Slovakijoje, JAV, Bulgarijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Brazilijoje, Ukrainoje, Čekijoje, Baltarusijoje, Estijoje, Italijoje (Venecijos 54 vaizduojamojo meno bienalėje), Belgijoje (Briuselio Europarlamento Jehudo Menuhino salėje), minint Lietuvos Nepriklausomybės šimtmetį.
Paroda vyks 2019.11.05 – 2020.01.03
Parodos atidarymas 2019.11.05 18 val.
Parodos atidaryme dalyvaus:
Parodos kuratorė Ona Židonytė